Fitnes katılımcılarının rekreasyonal etkinliklere yönelik ilgilenim ve mutluluk düzeylerinin belirlenmesi
Determining the levels of involvement and happiness of fitness participants towards recreational activities
  1. Tez No: 462762
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, çeşitli fitnes merkezlerinde üye olan bireylerin rekreasyonel etkinliklere yönelik ilgilenim ve mutluluk düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmaya, Ankara ilinde 6 farklı fitnes merkezinde bulunan toplam 635 (440 erkek, 195 kadın) kişi katılmıştır. Araştırmada, Kyle ve diğeleri (2007) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Gürbüz ve diğerleri (2015) tarafından yapılan“Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği: SZİÖ (A Modified Involvement Scale: MIS)”ve Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Doğan ve Akıncı Çötok (2010) tarafından yapılan“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu: OMÖ-K (The Oxford Happiness Questionaire Short Form: OHQ-SF) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özelliklerine göre, serbest zaman ilgilenimleri ve mutluluklarını karşılaştırmak için MANOVA, t-Test, ANOVA, Person Korelasyon testleri uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için ise TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of involvement and happiness of fitness center members towards recreational activities. The sample of this study consisted of 635 (440 male and 195 female) voluntary participants that were members of six different fitness centers in Ankara. In the study,“A Modified Involvement Scale (MIS)”developed by Kyle and et.al. (2007) and“The Oxford Happiness Questionaire Short Form (OHQ-SF)”developed by Hills and Argyle (2002) were used for data collection. Turkish version of the scales respectively was conducted by Gürbüz and et.al. (2015), by Doğan and Akıncı Çötok (2010). In the analysis of data; to compare the differences in leisure involvement and happiness level according to the demographic characteristics of the participants. MANOVA, t, Test, ANOVA and Person Correlation were applied. As to differences between groups, Tukey test was used to determine those.