Abdulganî en-Nablusî ve gezi edebiyatı bağlamında El-Hadratu'l-Unsiyye Fi'r-Rihleti'l- Kudsiyye adlı eseri
Abdulghany Alnablusy within the scope of expedition literature his tace Alhadra Alunsiye Fi Alrahla Alkodsi̇ye
- Tez No: 462764
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmamızda Osmanlı dönemi Arap Edebiyatında önemli bir yeri olan Abdulganî en-Nablusî'nin hayatı, eserleri, ilmi kişiliği ve“el-Hadratu'l-unsiyye fi'r- rihleti'l-Kudsiyye”adlı eseri çerçevesinde yaptığı seyahati edebi bir şekilde incelemeye çalıştık. Araştırmamız bir giriş, iki bölüm, sonuç, Kudüs'e yapmış olduğumuz seyahat sonucunda çektirdiğimiz fotoğraflar ve kaynakçadan meydana gelmektedir. Giriş bölümünde; gezi edebiyatı ve Osmanlı dönemi Arap edebiyatı kavramlarını kısaca açıklamaya çalıştık. Birinci bölümde, en-Nablusî'nin hayatı, kişisel yönü, ilmî kişiliği ve eserleriyle beraber en-Nablusî'nin edebi yönü, onu etkileyen şahsiyetleri, tasavvuf anlayışı ve kaleme almış oluğu eserleri ele aldık. İkinci bölümde, en-Nablusî'nin dini bir gezisinin semeresi olan“el- Hadratu'l-unsiyye fi'r-rihleti'l-Kudsiyye”adlı eseri çerçevesinde, toplamda kırk beş gün süren, Dimeşk'ten başlayan ve Kudüs'le devam eden seyahatnamesini inceledik. en-Nablusî'nin bu seyahatnamesinde, gezip gördüğü, ziyaret ettiği yerlerin önemine ve bu seyahatte ele almış olduğu birçok şiirine yer verdik. Ayrıca, bu eser çerçevesinde gelişen seyahati, edebi yönden de inceleyerek, eser çerçevesinde Arap dilinde şiirin ve nesrin bu dönemde hangi durumda olduğunu göstermek için eseri, dil ve üslup açısından da kısaca incelemeye çalıştık. Fotoğraflar bölümünde (Ekler bölümünde) ise; Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (DUBAP) desteği ile Kudüs'e yapmış olduğumuz seyahat esnasında çektirdiğimiz fotoğraflara yer verdik. Anahtar Sözcükler en-Nablusî, Seyahat, Arap Edebiyatı, Dimeşk, Kudüs,
Özet (Çeviri)
We tried to study in a literary manner the life, works, scientific personality of Abdulgani en-Nablusi, who has an important place in Arabic literature in the Ottoman period, and his works in the framework of“al-Hadratu'l-unsiyye fi'r- rihleti'l-Kudsiyye”. Our research consists of an introduction, two chapters, the conclusion, the photographs and the source that we have made to travel to Jerusalem as a result of travel. We tried to explain in the introduction section; Trip literature and Ottoman period Arabic literature. In the first chapter, we have studied the characteristics of en-Nablusi with his life, scientific personality and works, such as the literary direction of en-Nablusi, the personalities that affected him and his understanding of mysticism. In the second episode, in the framework of the book“al-Hadratu'l-unsiyye fi'r-rihleti'l-Kudsiyye”which is a religious tour of en-Nablusi, it took forty-five days in total, starting from Dimashk and continuing with Jerusalem Travelname. On this journey of en-Nablusi we have included the importance of the places he visited and many poems that he dealt with on this journey. In addition, we have tried to examine briefly the context of manuscript, language and style in order to show the poetry in the Arabic language and the situation of the prose in this period. In the Photos section (see the Appendix section); with the support of the Dicle University Scientific Research Projects Coordinator (DUBAP), we have included photographs we took during our journey to Jerusalem. Key Words en-Nablusi, Travel, Arabic Literature, Dimashk, Jerusalem