Abdulğanî en-Nablusî ve 'el-Hakikatu ve'l-Mecâz fî rıhleti Bilâdi'ş-Şâm ve Mısr ve'l-Hicâz' adlı Seyahatnâmesi
Abd al-Ghani al-Nabulusi And His Travel Book named Al-Haqiqa wa'l-Majaz fi Rihlat Bilad al-Sham wa Misr wa'l-Hijaz
- Tez No: 597645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Abdulġani en-Nablusî'nin hayatı, eserleri ve“el-Hakikatu ve'l-Mecâz fî Rıhleti Biladi'ş-Şâm ve Mısr ve'l-Hicâz”Adlı seyahatnamesi üzerinde durulmuştur. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde seyahat, seyahatname, rıhle gibi terimler seyahatin amaçları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Abdulġanî en-Nablusî'nin Hayatı, eğitimi, hocaları, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Abdulġanî en-Nablusî'nin el-Hakikatu ve'l-Mecâz fî Rıhleti Biladi'ş-Şâm ve Mısr ve'l-Hicâz" adlı seyahatnamesi üzerinde durulmuştur. Eser hakkında ve yaptığı yolculukla ilgili olarak gittikleri yerler hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca kitabında yer alan Âyet-i Kerimeler, Hadis-i Şerifler ve şiir örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the life, works of Abdulgani en-Nablusi and his travel book named al-Haqiqa wa'l-Majaz fi Rihlat Bilad al-Sham wa Misr wa'l-Hijaz. The study consists of an introduction and two parts. In the introductory section, terms such as travel, travelogue, and rıhle are emphasized. The first chapter focuses on the life, education, teachers, literary personality and works of Abdulgani en-Nablusi. In the second chapter, Abdulghani en-Nablusi's Travel Book Named“Al-Haqikatu wa'l-Mejaz fi Rıhleti Biladi al-Sham and Misr wa'l-Hijaz”was discussed. Information was given about the work, and information was given about the places they went about their journey. In addition, examples of verse, hadith and poetry are given in his book.