Numerical analyses of structural acoustic systems based on Monte Carlo simulations and modal impedances
Yapısal akustik sistemlerin Monte Carlo simülasyonlarına ve modal empedanslara bağlı sayısal analizleri
- Tez No: 462804
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Nümerik analizler yapıların vibro-akustik karakterlerinin belirlenmesinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu analizler deneysel, yarı-analitik ve enerji tabanlı yöntemlerin doğrulama çalışmalarında da kullanılmaktadır. Bu tez, çeşitli sayısal belirsizlik analizi tekniklerin uygulama usullerini göstermek amacıyla yazılmıştır. Tezde yapılan çalışmalar orta ve yüksek frekans bölgesinde etkili bir yöntem geliştirmeyi amaçlayan ulusal bir araştırma projesinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu tezde, basit sistemlerden oldukça karmaşık sistemlere doğru gelişen sistemlere uygulanan sayısal modal analiz, sayısal harmonik analiz, Sonlu Elemanlar Monte Carlo analizinin uygulama esasları sunulmuştur. Tez kapsamında, sonlu elemanlar belirsizlik analizleri yapılmış ve tez içerisinde detaylıca tartışılmıştır. Yapısal değişkenliklerin neden olduğu vibro-akustik belirsizlik sayısal Monte Carlo benzetimi yöntemiyle tek plakadan, bir kabin sistemine doğru gittikçe karmaşıklaşan deney yapılarına uygulanmıştır. Kabin sistemi için elde edilen FEM-Monte Carlo sonuçları bu tezin de bir parçası olduğu Tübitak 112M836 projesi kapsamında geliştirilen Modal Empedans Tekniği sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerical analyses are one of the most commonly used methods for determining the vibro-acoustic characteristics of structures. These analyses are also used in verification studies of experimental, semi-analytical and energy-based methods. This thesis is written to show the application methods of various numerical uncertainty analysis techniques. The studies in the thesis are an important part of a national research project aiming to develop an effective method in the mid and high frequency region. In this thesis, the principles of numerical modal analysis, numerical harmonic analysis, Finite Element-Monte Carlo analysis applied to systems that develop from simple systems to highly complex systems are presented. Within the scope of the thesis, uncertainty Finite Elements analysis performed and discussed in detail in the thesis. The effects of structural variations causing vibroacoustic uncertainty are obtained via FEM-Monte Carlo simulations from simple to very complex structures such as single plate to a cabinet. FEM-Monte Carlo results of cabinet compared with Modal Impedance Method results which developed within the scope of TUBITAK project also this thesis part of.