Yalın üretim anlayışının kobilerde uygulanabilirliğinin incelenmesi (Malatya Organize Sanayi Bölgesi örneği)
In smes applicability of lean production concept (Malatya Example of Organized İndustrial Zones)
- Tez No: 462805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET MUSTAFA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz rekabet ortamında eğilim, müşteri talebine hızlı cevap vermek ve yüksek kaliteli, düşük fiyatlı ürünler sunmaktır. Dünya çapında firma olmak için israfı ortadan kaldırmak ve etkin bir iş akışı gerçekleştirmek tüm yöneticilerin hedefi olmalıdır. Bu tam olarak yalın üretim felsefesinin ulaşmaya çalıştığı hedeftir. Bu araştırmada; yalın üretim teknikleri, yalın üretim sisteminin doğuşu, kendisinden önceki üretim sistemleri ile kıyaslanması, KOBİ'lerin ülkemizdeki önemi, KOBİ'lere bu tekniğin sağlayacağı faydalar ile yalın üretim tekniklerinin KOBİ'lerde uygulanabilirliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu araştırma tarama modelinde tasarlanmıştır ve araştırma verilerinin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ilinde faaliyet gösteren 1. Organize bölgesine bağlı işletmeler oluşturmaktadır. Bu bölgede bulunan küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler, random yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın verileri, KOBİ işletmeleri arasından tesadüfi olarak seçilen ve bu işletmelerde çalışan 156 yöneticiden elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler analiz edilirken öncelikle betimsel istatistik hesaplamaları yapılmıştır, çoklu grup karşılaştırmalarında t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı yalın üretim anlayışının KOBİ'lerde uygulanabilirliğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yürütülen araştırma sonuçlarına göre KOBİ'lerin yalın üretim anlayışı hakkındaki algıları; danışmanlık hizmeti alma durumları, işletmenin faaliyette bulunduğu sektör, işletmenin büyüklüğü ve işletmenin faaliyet süresine göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The trend in today's competitive environment is to provide high quality low priced diverse products and quick response to customer demands. In order to become a worldwide company, an effective simplification of workflow and elimination of waste must be the targets for all manufacturers. This is exactly what the lean philosophy tries to achieve. In this study; it is examined in detail that the lean production's birth, comparison of lean production with the preceding production systems, importance of SMEs in our country, profit of this technique for SMEs and feasibility of this technique in SMEs. This research was designed survey model and the questionnaire technique has been used to collect the research data. The environment of the research has been constituted by enterprises which have been members of First Organization İndustry region and performing activities in Malatya. Small, medium and large scaled enterprises in these region have been selected by the technique of random sampling. The material of the research has been formed with the data gathered from 156 enterprises, which were coincidentally selected within the SME enterprises and accepted to answer the questionnaire, and the resources obtained by the result of literature scanning about the subject. While analysing the data gathered from the research, the SPSS (Staticical Package for Social Sciences) was used to analyze the data gathered by the research instruments. On the other hand;in this reseach has been used like t test, Anova analysis to analyze the data. The aim of this study is to examine the applicability of lean production concept in SMEs. According to research results carried out out for this purpose has shown that perceptions about the concept of lean manufacturing SMEs varies according colsultancy services receive situations, company's activity sector, company's size and duration of business activity.