Süt sığırı işletmelerinde reprodüktif performansın değerlendirilmesi
Evaluation of reproductive performance in dairy cattle operations
  1. Tez No: 462823
  2. Yazar: VALENTİNA ALEV LUPERTO TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, TİGEM'e bağlı işletmelerde yetiştirilmekte olan Holstein Friesian ve Brown Swiss ırkı ineklerin reprodüktif parametre değerlerinin, küresel olarak kabul görmüş hedef değerler ile karşılaştırılması yapılarak; ilgili yıllar arasında yürütülmekte olan reprodüksiyon yönetiminin döl verimi ve süt verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amaçları, reprodüksiyon yönetiminin işletme sürdürülebilirliği üzerine etkilerinin ortaya koyulması, elde edilen verilerin farklı araştırmacılara kaynak sağlaması ve kayıt sistemlerinin öneminin vurgulanmasıdır. Bu tez çalışması, TİGEM'e bağlı coğrafi olarak farklı özellikler gösteren bölgelerden, 5 adet süt sığırı hayvancılık işletmesine ait rastgele seçilen 1.000'er baş ineğin 2007 – 2011 yılları arasındaki kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiş retrospektif bir araştırmadır. İlgili işletmelerdeki rastgele seçilen ineklerin reprodüktif verileri, küresel olarak kabul görmüş reprodüktif parametre değerleri ile karşılaştırılmıştır. Reprodüktif performansı belirleyen, parametrelerin değerlendirmesi tek örneklem T-testi ile SPSS paket programı kullanılarak istatistiksel analiz sonuçlarına göre yapılmıştır. İşletmelerde değerlendirilen parametreler ve 5 yıllık ortalamalarının değerlendirmesi aşağıda yer almaktadır: 1 no'lu işletme: 1 000 baş Holstein Friesian ırkı ineğin kayıtları, İTY ve İBY'nin TİGEM'in ilgili yönergesine (İTY: 16 – 18 aylık yaş; İBY: 25 – 27 aylık yaş) uygun aralıklarda olduğunu göstermiştir. Ancak, hedef küresel değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Bu işletmede verimli bir reprodüksiyon yönetimi gerçekleştirebilmek adına, İTY ve İBY'nin veya rasyonların (doğru yaşta ergin ağırlığa ulaşılması veya geçiş dönemi beslemeleri için) tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında ilk tohumlamada gebe kalma oranının arttırılabilmesinde de benzer bir önlem ile östrus saptama başarısı ve reprodüktif bozukluklar üzerinde durulması gerektiği düşünülmüştür. Düşük olduğu gözlenen laktasyon sayısının ise reforme politikası, damızlık satış ve kadro fazlasından şekillendiği bilgisine ulaşılmıştır. 2 no'lu işletme: 1 000 baş Holstein Friesian ve Brown Swiss ırkı ineğin kayıtlarına göre İTY ve İBY, hedef küresel değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. İşletmede verimlilik için, İTY ve İBY'nin referans değerlere yaklaştırılması gerekmektedir. Bunun için doğru yaşta ergin ağırlığa ulaşılması veya geçiş döneminde yeterli beslemenin yapılabilmesi gerekmektedir. Ayrıca düşük olduğu tespit edilen östrus saptama oranının iyileştirilmesi, ilk tohumlamada gebe kalma oranını arttıracağı gibi toplam gebelik ve 100 gün gebelik oranlarını da hedeflere yaklaştıracağı görülmüştür. Diğer işletmelerde de görüldüğü üzere, düşük olduğu izlenen laktasyon sayısının ise reforme politikası, damızlık satış ve kadro fazlasından şekillendiği bilinmektedir. 130 3 no'lu işletme: 1 000 baş Brown Swiss ırkı ineğin kayıtları incelenmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre, İTY ve İBY TİGEM yönergesine uygun aralıkta olmalarına rağmen, küresel olarak kabul görmüş hedeflerden uzak bulunmuşlardır. Bunun yanında, buzağılama aralığı, 200 gün gebe kalmama oranı, gebelik başına tohumlama sayısı ve repeat breeder oranı hedef değerlerden istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Bunun yanında östrus saptama oranı, ilk tohumlamada gebe kalma oranı, 100 gün gebelik oranı, laktasyon sayısı ve süt verimi hedef değerlerden istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. İşletmedeki tüm bakım – besleme koşullarının ve reprodüksiyon verilerinin gözden geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir. 4 no'lu işletme: 1 000 baş Brown Swiss ırkı ineğin kayıtları incelenmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre, İTY ve İBY diğer işletmelerde de görüldüğü üzere, TİGEM yönergesine uygun aralıkta olmalarına rağmen, küresel olarak kabul görmüş hedeflerden uzaktırlar. Bunun yanında, buzağılama – ilk tohumlama aralığı, buzağılama aralığı, 200 gün gebe kalmama oranı ve gebelik başına tohumlama sayısı hedef değerlerden istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Bunun yanında östrus saptama oranı, ilk tohumlamada gebe kalma oranı, 100 gün gebelik oranı, laktasyon sayısı ve süt verimi hedef değerlerden istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. İşletmedeki tüm bakım – besleme koşullarının, reprodüksiyon verilerinin ve belki de 3 ve 4 no'lu işletmelerin sonuçlarından yola çıkarak, yetiştirmede kullanılan ırka özgü yetiştirme programlarının gözden geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir. 5 no'lu işletme: 1 000 baş Holstein Friesian ırkı ineğin kayıtları incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, yine İTY ve İBY TİGEM'in ilgili yönergesine göre uygun aralıklarda iken, küresel hedef değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Bu işletmeleri profili 1 no'lu işletmeye benzemekle birlikte, farklı olarak gebelik başına tohumlama sayısının hedef değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek olduğu görülmüştür. Östrus saptama başarısı yüksek olduğu halde gebelik başına tohumlama sayısının yüksek oluşu ve 200 gün gebe kalmama oranının düşük oluşu, bu işletme için geçiş dönemi beslemesi yetersizliklerini düşündürmektedir. Repeat breeder oranının hedef değerler içinde kalmasına karşın, üst sınıra yakın oluşu beslenme yetersizliklerinin yanında reprodüktif problemlerin de bulunabileceğine işaret etmiştir. Yapılan tez çalışmasının sonucunda, hayvan bakım ve besleme şartlarının,“Mutlu İnek”felsefesinin ve küresel reprodüktif parametre hedef değerlerinin henüz benimsenmediği görülmüştür. Başarılı bir süt ineği işletmeciliği, hayvan başına verimin arttırılması ve sürdürülebilirlik için bu sistemlerin uygulanması çok büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, reproductive parameter values of TİGEM's 5 different farms' Holstein Friesian breed and Brown Swiss breed cows are evaluated and compared according to globally accepted target values between the related years to examine the effects of reproductive management on fertility and milk production. The purpose of the study is to manifest their effects on the sustainability of the reproductive management business, to emphasize the importance of recording systems and provide data for different researchers' studies from different sources. This thesis is a retrospective study which is performed by evaluating the reproductive data records of 5 different TİGEM dairy cattle livestock enterprises (1 000 head randomly selected cows from each) that have geographically different regions' features, between the years 2007 – 2011. Reproductive datas of those randomly selected cows in related farms were compared with values recognized globally. Evaluation of the parameters was performed according to statistical analysis using SPSS with one sample t-test for determining reproductive performance. Assessment of the evaluated parameters and 5 year average values in farms are listed below: Farm #1: 1 000 head of Holstein Friesian breed cows' records showed that, age at first insemination (FI) and age at first calving (FC) values were relevant to TİGEM's directive (FI: 16 – 18 months of age; FC: 25 – 27 months of age). However, it was significantly higher than the global target values. In order to perform an efficient reproduction management in this business, FI and FC or nutrition (for the right age to reach adult weight or transition period) should be reconsidered. Apart from this, for having better results in pregnancy at first insemination rate, it is important to work on heat detection rate and reproductive disorders. On the other hand low lactation numbers has been shaped due to the reforming policy, stock sales and farm size. Farm #2: 1 000 head of Holstein Friesian breed and Brown Swiss breed cows' records of FI and FC were higher than global targets, significantly. For achieving efficiency in dairy farms, it is necessary to have FI and FC close to global targets. Thus, reaching the adult weight at the right age or proper feed especially in transition periods are crucial. Further more, having better results in heat detection rates which are low can improve pregnancy at first insemination rates and IC100 rates. As seen in the other related farms, low lactation numbers were due to the reforming policy, stock sales and farm size. Farm #3: 1 000 head of Brown Swiss breed cows' records are evaluated. According to the results, although FI and FC are relevant with TİGEM's directive, values are significantly different from global targets. Else, calving interval, NotIC200, insemination per pregnancy and repeat breeder ratio are higher than global targets as 132 well. More over, heat detection rate, pregnancy at first insemination rate, IC100, lactation number and milk yield are significantly lower than global targets. All feed & care conditions and reproductive datas should be evaluated again by the authorized persons. Farm #4: 1 000 head of Brown Swiss breed cows' records are evaluated. According to the results, although FI and FC are relevant with TİGEM's directive, values are significantly different from global targets. On the other hand, calving fist insemination interval, calving interval, NotIC200 and insemination per pregnancy are higher; heat detection rate, pregnancy at first insemination, IC100, lactation number and milk yield are lower than global targets, significantly. All feed & care conditions and reproductive datas should be evaluated again by the authorized persons. May be even breed should be reevaluated according to the results of Farm nr3 and nr4. Farm #5: 1 000 head of Holstein Friesian breed cows' records are evaluated. Results show, although FI and FC are relevant with TİGEM's directive, values are significantly different from global targets. This farm's profile is very similar to Farm nr1. But, insemination per pregnancy rate is higher than targets, significantly. Though heat detection success is high, high insemination per pregnancy rate and low NotIC200 might be pointing to a feed problem in transition period. And having repeat breeder ratio under global target values, but close to the limits might be indicating reproductive problems in addition to malnutrition. The results of the study showed that, goals of global reproductive parameters and the animal care and feeding conditions,“Happy Cow”philosophy have not yet been adopted. Successful management of a dairy farm is of great importance for the implementation of this system and increasing the sustainability of productivity per animal.