Üniversite öğrencilerinin aile yapısı ile bağlanma stillerinin romantik ilişkilere etkisinin incelenmesi
A study of the university students's family structure and attachment styles on romantic relations
- Tez No: 462824
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırma; üniversite öğrencilerinin aile yapıları, bağlanma stilleri ve romantik ilişkilerinin belirlenmesi ve aile yapısı ile bağlanma stillerinin romantik ilişkilere etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ankara'daki devlet üniversitelerinde araştırma için izin veren sağlık bilimleri fakültelerine kayıtlı öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne kayıtlı 459 öğrenci, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne kayıtlı 412 öğrenci olmak üzere 871 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”,“Aile Yapısı Değerlendirme Aracı (AYDA)”,“Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri-Kısa Formu (EABE)/Anne”,“(EABE)/Baba”,“(EABE)/Arkadaş”ve“Romantik Yakınlık Ölçeği (RYÖ)”uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS v24 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sağlıklı, demokratik, tutarlı aile yapısının ve kuvvetli bağlanmanın daha sağlıklı romantik ilişkiler sağladığı (p=0,0001) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was planned with the aim of identification of university students' family structure, attachment styles and romantic relationships and examination the influence of family structure and attachment styles on university students' romantic relationships. Research universe is students who enrolled in faculties of health sciences at state universities in Ankara which allowed the research. The sample was 459 students enrolled at Ankara University Faculty of Health Sciences, 412 students enrolled in the Faculty of Health Sciences of Hacettepe University. Totaling 871 students. As a data collection tools in the research,“General Information Form”,“Family Structure Assessment Tool (FSAD)”,“Inventory of Parent and Peer Attachment-Short Form/Mother (IPPA)”,“IPPA/Father”,“IPPA/Peer”and“Romantic Proximity Scale (RPG)”were used. The data obtained in the research were analyzed using SPSS v24. As a result of research, healthy, democratic, consistent family structure and strong attachment provided more healthy romantic relationships (p = 0.0001).