Müziğin aerobik ve anaerobik performansa etkisinin incelenmesi
The study of the i̇nfluence of the music on aerobic and anaerobic performance
  1. Tez No: 462833
  2. Yazar: BEREKET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Spor, Music, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Müziğin Aerobik ve Anaerobik Performansa Etkisinin İncelenmesi Bu çalışma müziğin aerobik ve anaerobik performansa etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya basketbol (n=10), kick boks (n=10) ve atletizm (n=10) branşından (yaş:21,63±1,94 yıl; boy:175,16±9,95 cm; Va:68,76±14,33 kg) 15'i erkek 15'i kadın olmak üzere toplamda 30 gönüllü katılmıştır. Katılımcılar üç farklı durumda (sedatif müzik, motivasyonel müzik, müzik olmadan) aerobik ve anaerobik testlere 48 saat ara ile katılmışlardır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için Anova ve nonparametrik test olan Friedman analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda müziğin bütün branşlarda ve cinsiyet değişkeninde anaerobik güç ve kapasite değerlerine ve aerobik egzersiz esnasında KAH ve AZD üzerinde etkisinin olmadığı bulunmuştur (p>0,5). Katılımcıları branşlara ayırmadan yapılan aerobik ölçümlerde motivasyonel müziğin sedatif müziğe göre performansı % 2,63 olarak arttırdığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Study of the İnfluence of the Music on Aerobic and Anaerobic Performance The purpose of this study was to analyze the effects of music on aerobic and anaerobic performance. A total of 30 volunteers (15 males, 15 females) (age:21,63±1,94 years; height:175,16±9,95 cm; weight:68,76±14,33 kg) from the branches of basketball (n=10), kick box (n=10) and track and field (middle distance running, n=10) participated in the study. The participants participated in aerobic and anaerobic tests under three different conditions (sedative music, motivational music, no music) with intervals of 48 hours. SPSS 23 program was used to analyze the data obtained. Anova and nonparametric Friedman analyses were conducted for statistical analyses. The results of the study showed that music had no effects on anaerobic power and capacity values in all branches and gender variable, and on HR and Perceived Exertion (RPE) during aerobic exercise (p>0,05). In aerobic measurements conducted without grouping the participants into branches, it was found that motivational music increased performance by 2,63% when compared with sedative music (p0,05). When the result is evaluated according to gender variable it was found that motivational music increased performance in men by 2,63 % when compared with no music.