Submaksimal ve maksimal efor sırasında farklı tip müziğin vücut üzerindeki etkisi
The Effects of Different Types of Music Over All the Body During a Submaximal and Maximal Exercise
- Tez No: 260799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve SporYüksekokulu'nda okuyan öğrencilerinin (n=20), submaksimal ve maksimal eforsarfederken ve toparlanma sürecinde, farklı tip müziklerin dinlenmesi vücut üzerindekietkilerini incelenmesidir.Her teste katılan denekler biri müziksiz, biri yavaş müzikli ve diğeri de hızlımüzikli olmak üzere eforu 3 farklı durumda gerçekleştirmiştir. İstatistiksel analizsonucunda aerobik testte hem 3 durum arasında hem de iki cinsiyet arasında veanaerobik testte 3 durum arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Aerobik testte, müziksiz durumundaki KAH hızlı müzikli durumundakiKAH'tan %1,57 anlamlı daha yüksek olmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine, for Physical Educationstudents (n=20) of ?Gazi University?, the effect of different types of music over allthe body during a submaximal and maximal exercise.Each test participant accomplished 3 different experimental conditions,as follows: no music, sedative music and fast music. As a result of the statistics analysis,significant differences were identified between the 3 experimental conditions, as well asamong the 2 genders.In the aerobic test, the HR was significantly higher with 1,57% in nomusic than in fast music (p0,05).