Meme kanseri hücrelerinde hsp70 inhibisyonunun antiksanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer hsp70 inhibition effects on breast cancer cells
  1. Tez No: 462846
  2. Yazar: MUSTAFA ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKTAN, PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hsp70, yeni sentezlenen proteinlerin katlanması, yanlış katlanmış proteinlerin yeniden katlanması, protein agregasyonunun önlenmesi, hücre içi protein taşınması gibi fizyolojik rollere sahip bir şaperondur. Sağlıklı hücrelerde makul düzeylerde sentezlenen bu protein tümörlü hücrelerde aşırı miktarda sentezlenerek tümör hücrelerinin zorlu şartlarda hayatta kalmasına yardımcı olur. Hsp70, tümörlü hücrelerde apoptozun engellenmesi, kemoterapiye karşı direnç, metastaz, invazyon gibi kötü prognozla ilişkili birçok süreçte rol oynar. Dolayısıyla tümörlü hücrelerde Hsp70'in spesifik olarak inhibe edilmesi kanser tedavisinde önemli bir stratejidir. Ayrıca Hsp70'in inhibe edilmesi tümör hücreleri için toksik etki gösterirken, normal hücrelerde bu etki görülmez, dolayısıyla kanser tedavisindeki sistemik toksisitenin önlenmesinde Hsp70 inhibisyonu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Hsp70 inhibisyonunun antikanser etkilerinin araştırılması ve Hsp70 üzerinde yapılan nokta mutasyonlarının protein fonksiyonunu ne şekilde etkilediğini araştırmaktır. Çalışmada öncelikle Hsp70 NBD üzerindeki inhibitörlerle etkileşen kritik bazı amino asitlerde nokta mutasyonu yapılarak inhibitör/protein etkileşimine ait bağlanma katsayılarının ve minimum inhibitör konsantrasyonlarının ne şekilde değiştiği moleküler simülasyon çalışmaları (doking) ile belirlenmiştir. Ayrıca saflaştırılan Hsp70 ve mutant Hsp70 proteinleri inhibitörlerle ayrı ayrı etkileştirilerek ATP hidroliz ve lüsiferaz katlama deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hsp70 is a chaperone has physiological roles such as folding of newly synthesized proteins, refolding of misfolded proteins, inhibition of protein aggregation, intracellular protein transport. This protein which is expressed at marginally levels in healthy cells, is greatly overexpressed in tumor cells, helping tumor cells to survive in hard conditions. Hsp70 plays role in many processes related to poor prognosis such as inhibition of apoptosis in tumor cells, resistance to chemotherapy, metastasis, invasion. Thus, specific inhibition of Hsp70 in tumor cells is an important strategy in the treatment of cancer. In addition, while inhibition of Hsp70 has toxic effects on tumor but not normal cells; therefore, Hsp70 inhibition is of great importance in the prevention of systemic toxicity in the treatment of cancer. The aim of this study was to investigate the anticancer effects of Hsp70 inhibition and to investigate how point mutations on Hsp70 affect protein function. Firstly, point mutations were made in some crucial amino acids interacting with the inhibitors on Hsp70 NBD, and the binding coefficient of the inhibitor/protein interaction and the changes of the minimum inhibitor concentrations were determined by molecular simulation studies (docking). In addition, ATP hydrolysis and luciferase folding experiments were carried out purified Hsp70 and mutant Hsp70 proteins with inhibitors.