Hidrolik egzersizlerin ev hanımı ve çalışan kadınlarda vücut kompozisyonu değerlerine etkilerinin incelenmesi
Investigation effects of hydrolic exercises on body composition parameters in housewives and working women
- Tez No: 462849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı; haftada en az üç gün 30 dakika süren hidrolik egzersizin vücut çap/çevre ölçümlerine etkilerini araştırmaktır. Ankara ilinde yapılan bu araştırmaya 18-65 yaş arası kadınlar katılmıştır. Çalışmada daha önce hiç spor yapmamış 70 gönüllü kadın yer almıştır. Ölçümler spor yapılmaya başlanıldığı aydan itibaren her ay periyodik olarak alınmıştır. Toplam üç ay ölçüm alınmıştır ve her ay vücudun 12 farklı bölgesinden ölçüm alınmıştır. Ayrıca Vücut Kitle İndeksi (VKİ), kilo ve yağ oranı üç ay boyunca kaydedilmiştir. Ölçümlere ek olarak, gönüllülere FADA (fiziksel aktivite değerlendirme anketi) uygulanmıştır. Bu anket toplumumuz için geliştirilmiştir ve geçerlilik ve güvenirliği kabul edilmiştir. Çalışmamızda, bu anket ev hanımı ve çalışan kadınlara uygulanmış ve bu kadınların fiziksel aktivite düzeyleri incelenmiştir. Araştırmamızda başka bağımlı değişkenler ele alınmamıştır. Araştırmaya katılan 70 kadının 12 bölgesinden alınan ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında; her bölgede istatistiksel olarak (p˂0,05) anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapılan çalışmada en çok ölçüm farkı olan bölge karın bölgesidir. Basen ve kalça; en çok fark gözlemlenen diğer iki bölgedir. En az fark ise; sağ baldır ve onu takiben sol baldırda görülmektedir. Araştırmaya katılan kadınlar, ev hanımı ve çalışan olarak sınıflandırılmış ve haftalık harcadıkları toplam kalori ve MET harcamasının anlamlı olduğu (p˂0,05) saptanmıştır. Haftalık sportif kalori ve MET harcaması karşılaştırıldığında, anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırmaya katılan kadınlardan alınan ön test ve son testler, vücut yağ oranı ve vücut ağırlığı açısından karşılaştırılmış olup; her iki parametrede de anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p˂ 0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of 30 minutes of hydrolic exercise at least three days per week on body diameter/perimeter measures. The women aged between 18-65 years old have participated in this study that has been conducted in Ankara. 70 volunteer women, who have never exercised before, have taken part in this study. The measurements have been periodically taken every month starting from the beginning of the exercises. The measurements have been taken for three months in total and in every month, measurements have been taken at 12 different body parts. In addition, Body Mass Index (BMI), weight and body fat percentage have been recorded for three months. In addition to measurements, PAAQ (physical activity assessment questionnaire) has been applied to the volunteers. This survey was specifically designed for our society and its reliability and validity are generally approved. This survey has been applied to the housewives and employed women and the participants' physical activity levels have been analyzed. In our research, the other dependent variables have not been considered. When the pre-test and the final test results for 12 body parts of 70 women participated this study are compared, a statistically significant relationship has been observed in every part of body. In this research, the greatest size difference has been observed at the abdomen. Hipline and hip are the other body parts at which the most considerable measurement differences are observed. The least significant difference was observed in right calf and then left calf.