15-19 yaş kadın hentbolcularda kalça kuvvet egzersiz eğitiminin sıçrama mesafesi, kalça kas kuvveti ve atış performansı üzerine etkisi
Effects of hip strength exercise training on jump distance, hip muscle strength and throwing performance in 15–19-year-old female handball players
  1. Tez No: 949397
  2. Yazar: ZÜMRE HEDİYE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ YAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, kalça kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik uygulanan egzersiz eğitiminin sıçrama mesafesi, kalça kas kuvveti ve hentbol atış performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Katılımcılar rastgele olarak Kalça Kuvvet Egzersiz Grubu (n=17) ve Kontrol Grubu (n=17) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcıların demografik özellikleri ve antropometrik ölçümleri kaydedilmiş, el kavrama kuvvetleri hidrolik el dinamometresi (Jamar) kullanılarak değerlendirilmiştir. Atış hızı radar tabancası (Bushnell Speedster III) ile ölçülürken, atış isabeti kaleye gerilen ve dört köşesinde 50 cm çapında daire şeklinde hedef delikleri bulunan özel brandalar kullanılarak değerlendirilmiştir. Kalça fleksiyon ve ekstansiyon kaslarının kuvveti ve dayanıklılığı izokinetik dinamometre (Cybex Humac NORM) ile sırasıyla 60°/s ve 180°/s hızlarda ölçülmüştür. Sıçrama performansı ise Jumpmetre (Takei) kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi p0,05). Eğitim programı sonrası egzersiz grubunda hem dikey hem yatay sıçrama değerleri ile tüm köşelerdeki atış hızı ve kalça kas kuvveti ölçümlerinde anlamlı artışlar görülmüştür (p0,05). Her iki grupta da atış isabetinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Ayrıca, atış hızı ve atış isabeti arasındaki ilişki incelendiğinde, bu iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Bulgular, uygulanan kalça kuvvet egzersiz eğitiminin hentbolcularda atış hızı, kalça kas kuvveti ve sıçrama mesafesini artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bu egzersizlerin antrenman programlarına dahil edilmesinin önerilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of a hip-strengthening exercise program on jump distance, hip muscle strength, and handball throwing performance. Participants were randomly assigned to either a Hip Strength Exercise Group (n=17) or a Control Group (n=17). All participants' demographic and anthropometric data were recorded, and handgrip strength was assessed using a hydraulic hand dynamometer (Jamar). Throwing speed was measured with a radar gun (Bushnell Speedster III), while throwing accuracy was evaluated using custom goal tarps with 50 cm diameter circular target holes at each corner. Hip flexor and extensor strength and endurance were measured with an isokinetic dynamometer (Cybex Humac NORM) at 60°/s and 180°/s. Jump performance was assessed using a Jumpmeter (Takei). Statistical analyses were conducted with IBM SPSS 27, with significance set at p0.05). After the training, the exercise group showed significant improvements in both vertical and horizontal jump distances, throwing speed at all target zones, and hip muscle strength (p0.05). Throwing accuracy did not significantly change in either group (p>0.05), and no significant relationship was found between throwing speed and accuracy (p>0.05). These findings indicate that hip-focused strength training may enhance throwing speed, hip strength, and jumping ability in handball players. Including such exercises in training programs is therefore recommended.