Normobarik ortamda hipoksik koşullarda uygulanan tekrarlı sprint antrenmanlarının kadın futsal oyuncularının aerobik ve anaerobik kapasiteleri üzerine etkisi
The effect of repeated sprint trainings performed at normobaric ambient and hypoxic conditions on aerobic and anaerobic capacities of female futsal players
- Tez No: 462848
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Normobarik Ortamda Hipoksik Koşullarda Uygulanan Tekrarlı Sprint Antrenmanlarının Kadın Futsal Oyuncularının Aerobik ve Anaerobik Kapasiteleri Üzerine Etkisi Bu çalıĢmanın amacı normobarik ortamda hipoksik ve normoksik koĢullarda yapılan tekrarlı sprint antrenmanlarının aerobik ve anaerobik dayanıklılığa etkisi‟ni araĢtırmak ve bu yolla hem antrenmanın hem de farklı koĢulların bu parametrelere etkisini ortaya koymaktır. ÇalıĢmaya Ankara Üniversitesi‟nin 16 kadın futsal (normoksi grubu (n=8): 19,83 ± 1,17 yaĢ, 164,17 ± 3,43 cm boy uzunluğu, 57,53 ± 6,88 kg vücut ağırlığı; hipoksi grubu (n=8): 19,17 ± 0,98 yaĢ, 164,83 ± 5,08 cm boy uzunluğu, 58,82 ± 5,09 kg vücut ağırlığı) oyuncusu gönüllü olarak katılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Repeated Sprint Trainings Performed at Normobaric Ambient and Hypoxic Conditions on Aerobic and Anaerobic Capacities of Female Futsal Players The purpose of this study is to investigating the effect of repeated sprint trainings performed at normobaric ambient hypoxic or normoxic conditions on aerobic and anaerobic endurance and in this way revealing the effect of both training and different conditions on this parameters. 16 female futsal players (Group of normoxia (n=8):19,83 ± 1,17 age, 164,17 ± 3,43 cm heigth, 57,53 ± 6,88 kg body mass; Group of hypoxia (n=8): 19,17 ± 0,98 age, 164,83 ± 5,08 cm age, 58,82 ± 5,09 kg body mass) from Ankara University participated voluntarily in this study.