Türkiye'de yabancı dilde öğretim yapan resmi ortaöğretim kurumları: Maarif kolejleri
The official secondary schools which give education in foreign language in Turkey: Maarif colleges
- Tez No: 462855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN ERDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Maarif Kolejleri Türkçe-İngilizce eğitim-öğretim yapan ve devlet tarafından 1955 yılında kurulan yatılı ortaöğretim kurumlarıdır. 1950'lerden sonra sanayileşme ve uluslararası ilişkilerin her alanda artmaya başlaması ile yabancı dil bilen eleman ihtiyacı da artırmıştır. Genel eğitim veren ortaöğretim kurumlarında istenilen düzeyde yabancı dil öğretilmediğinden, dile karşı duyulan ilgi ve isteği de mevcut okullar karşılayamadığından Milli Eğitim Bakanlığı, yabancı dilde eğitim veren Maarif Kolejleri adıyla yeni ortaöğretim kurumlarını açmıştır. Ancak bu okulların açılışında ki en önemli sebep; Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD ile yakınlaşması ve NATO'ya girmesidir. İlk etapta 1955 yılında Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya ve Samsun'da Maarif Koleji açılmıştır. Hazırlıkları 1955 yılına yetiştirilemediğinden Maarif Koleji Diyarbakır'da 1956 yılında açılmıştır. 1970'ten sonra Ankara, Bursa, Erzurum ve Adana'da da Maarif Kolejleri açılmış ve böylelikle Maarif Koleji sayısı 10'a çıkmıştır. Türkiye'nin kalkınması için büyük bir hamle olarak görülen bu okullarda, öğrencilerin milli duygularla bezenmesi ve bir yabancı dili çok iyi öğrenmeleri hedeflenmiştir. Maarif Kolejlerinde Türk öğretmenler yanında sözleşmeli, Barış Gönüllüsü ve Fulbright burslusu yabancı öğretmenler de görev yapmıştır. Maarif Kolejlerinde yabancı dil eğitiminin yanında diğer alanlarda da genellikle kaliteli bir eğitimin verilmesi bu okulları kısa sürede cazip eğitim kurumları haline getirmiştir. Maarif Kolejleri, 1973 yılında Milli Eğitim Temel Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin akabinde 1975 yılında Anadolu Lisesi adını almıştır.
Özet (Çeviri)
Maarif Colleges, which were founded as secondary boarding schools in 1955 by the government, have Turkish and English education system. After 1950, with the improvement of industry and international affairs, the need of English speaking employees also increased. As both the secondary schools which had general education system and the other existing institutions could not meet the demands about English, the National Ministry of Education decided to found Maarif Colleges where people could get foreign language education. However, the most significant reason behind that was; after the Second World War, in foreign affairs Turkey had a better position as an ally of the USA and became a new member of NATO. At the beginning, they were founded in Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya and Samsun in 1955. But in Diyarbakır it was founded in 1956 due to the lack of preparations. After 1970, their numbers were increased to 10 in Ankara, Bursa, Erzurum and Adana. They were considered a big burst in progress of Turkey with a purpose of getting a good education at foreign language and national feelings. The teachers at these schools were Turkish, contractual Peace Corps and Fulbright scholared foreign ones. Not only giving a foreign language education but also the quality of the other elements of these schools, made them one of the most charming schools of the time. In 1973, after National Education Prescript, the name of Maarif College was changed to Anatolian Highschool.