Besin stresinin malacosoma neustrıa larvalarının sindirim sisteminde meydana getireceği olası değişimlerin histolojik olarak incelenmesi
Histological investigation of possible effects of nutrient stress on digestive system of malacosoma neustria
  1. Tez No: 462877
  2. Yazar: DAMLANUR EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Böcek takımları arasında yer alan Lepidoptera (kelebekler) takımı; Arthropoda (eklembacaklılar) şubesinin, Insecta (böcekler) sınıfına ait, sayıca geniş bir takımdır. Güzel görünümleri, göz alıcı renkleri ve doğal ipek üretimi gibi ekonomik açıdan yarar sağlamaları nedeniyle önemlidirler, kültür ve yabani bitkilerin birçoğuna zarar veren türleri de vardır. Lepidoptera takımı içerisinde yer alan Malacosoma neustria larvaları çoğu böcek türü gibi, değişen çevreye uyumlu ve duyarlıdırlar. Çalışmamızda, besin stresinin M. neustria larvalarının sindirim sistemi üzerindeki etkileri ışık mikroskobu düzeyinde incelenmiştir. Çalışmada; Salix sp., Quercus sp., Malus sp., Corylus sp. ve Elaeagnus sp. besinleri kullanılmış ve bu besinlerin Malacosoma neustria'nın sindirim sistemi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yaptığımız çalışma, farklı besin kalitelerinin M. neustria larvalarının sindirim sistemlerinde meydana getirdiği değişimlerin değerlendirilmesi ile bu konuda yapılmış sınırlı sayıdaki histolojik çalışmalara destek olma özelliği taşımaktadır. Polifag bir tür olan M. neustria'nın besin tercihlerinin ortaya çıkması, histolojik olarak meydana gelecek değişimlerin gösterilmesi ile yapılacak olan ekolojik ve histolojik çalışmalara yarar sağlanması amaçlanmıştır. Larvaların sindirim sistemlerindeki silindirik epitel hücreleri, goblet hücreleri ve mikrovillus yapıları değerlendirilmiştir. Dokuların fiksasyonu %10'luk tamponlanmış nötral formalin ile yapıldıktan sonra rutin histolojik işlemler uygulanmıştır. Hazırlanan preparatlar hematoksilen-eosin (H-E), Masson'un üçlü boyaması ve periodik asit-Schiff (PAS) teknikleri ile boyanmıştır. Çalışmalarımızdan elde edilen bulgular ışığında, besin stresi etkisi ile mikrovilluslarda kayıp, peritrofik zar yapısında incelme ve epitel yapısındaki dökülmeler gözlenmiştir. Ayrıca, Lepidoptera larvalarının esas zararlı oldukları konak bitkiler dışında farklı bitkiler üzerinde de gelişim sağlayabildikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lepidoptera (butterfly) is an order, in class Insecta (insect) of phylum Arthropoda, and is avaliable in large numbers. Their beautiful appearance, eye-catching colors and economic benefits such as the production of natural silk make them an important order also they are harmful to many cultured and wild plants. The Malacosoma neustria larvae, like most insect species, are compatible with and sensitive. to the changing environment. We examined the effects of food stress on the digestive system of M. neustria larvae at the light microscopic level. Different nutrients were used, Salix sp., Quercus sp., Malus sp., Corylus sp. and Elaeagnus sp. and the effects of these nutrients on the digestive system of Malacosoma neustria were investigated. We aimed to investigate the possible effects of nutrient stress in the digestive system of M. Neustria larvae fed by different nutrients and to support the limited number of histological studies. A polyphag species M. neustria's nutrient preferences and the demonstration of the histological changes will benefit ecological and histological studies. The structure of the cylindrical epithelial cells, goblet cells and microvilli were evaluated. After routine histological procedures slides were stained with hematoxylen-eosin (H-E), Masson's triple staining and periodic acid-Schiff (PAS) techniques. The results of our studies showed that, there were significant histological changes due to food stres, loss of microvilli, thinning of peritrophic membrane and spillage of epithelial structure. It has also been observed that lepidoptera larvae can provide good growth on different plants, apart from host plants where they are primarily harmful.