Samsun ilinde kullanılan tek akslı traktör-tarım arabası kombinasyonlarının iş güvenliği açısından incelenmesi
A research on one-axis tractor-trailer combination from the point of farm safety in Samsun province
  1. Tez No: 462878
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BENAL ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde tarım sektörü, gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede en tehlikeli sektörlerden biri durumundadır. Özellikle tarımsal mekanizasyon araçlarının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her yıl çok sayıda yaralanmalı veya ölümlü iş kazaları yaşanmaktadır. Bu durum tarımda iş sağlığı ve güvenliğinin önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada, Samsun ilinde yoğun olarak kullanılan ve çok farklı çeşitte varlık gösteren tek akslı traktör-tarım arabası kombinasyonu tarım makinelerinin, güvenlik durumları, mevzuata uygunlukları ve kullanımları sırasında ortaya çıkan iş güvenliği problemleri açısından incelenmesi ve bu makineleri kullanan çiftçilerin iş sağlığı-güvenliği kurallarına uyma derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Samsun ili Ayvacık, Çarşamba, Ondokuzmayıs, Salıpazarı Tekkeköy ve Terme ilçelerinde kullanılan tek akslı traktör-tarım arabası kombinasyonu tarım makineleri incelenerek bu makinelerin sahipleri ile yüz yüze görüşme yoluyla anket çalışması yürütülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutularak bulgular ortaya konulmuştur. Samsun ilinde bu makinelerin tarımsal alanlarda, karayollarında ve şehir içi trafikte çok yaygın kullanıldığı ve bu makineleri kullanan çiftçilerin % 48.4'ü bu makineler ile gerek tarım alanlarında gerekse tarım dışı alanlarda maddi hasarlı, yaralanmalı veya ölümlü kaza yaptığı tespit edilmiştir. Yapılan diğer tespitlerle birlikte araştırma bulguları ve sahada yapılan gözlemlere dayanılarak çiftçilerin tek akslı traktör-tarım arabası kombinasyonu tarım makinelerini kullanırken güvenli çalışma koşullarını sağlamaya yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the agriculture sector is one of the most hazardous sectors in many countries, including developed countries. Especially with the widespread use of agricultural machinery, many occupational accidenst involving death or personal injury have occured in every year. This situation increases the importance of occupational health and safety in agriculture. The one axis tractor-trailer combination are used very often and have a wide variety of different types in the province of Samsun. In this study, it is aimed to analyse the safety conditions, conformity to regulations and the safety problems arising during the use of these machines. Also, it attend to determine the degree of compliance with the rules of occupational health and safety of these machinery users.For this purpose, in the province of Samsun Ayvacık, Çarşamba, Ondokuzmayıs, Salıpazari, Terme and Tekkeköy districts, one axis tractor-trailer combination was examined and face-to-face interviews were carried out with the owners of these machines. The obtained data were subjected to statistical analysis. According to resuls, it can be said that in Samsun province, these machines are widely used in agricultural areas, main roads and urban traffic and % 48.4 of the farmers using these machines were found to have suffered financial damage, injury or mortal accidents with these machines, in agricultural areas or in non-agricultural areas. Based on research results and observations made on the field, suggestions were made to ensure safe working conditions while farmers using one axis tractor-trailer combination machinery.