Grafların seidel enerjisi
Seidel energy of graphs
  1. Tez No: 462894
  2. Yazar: DUYGU SAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER SORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Graf spektrası, üzerinde tanımlanan M matrisinin öz değer çalışmalarıdır. Literatürde M-teori olarak da bilinir. Bu teoride graf enerjileri problemleri son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Graf enerjisi; üzerinde tanımlanan graf matrislerine göre graf enerjisi isimlendirilmiş olup Seidel enerji çalışmaları ile ilgili ilk ciddi çalışma 2012 yılında Haemers tarafından yapılmıştır. Bu tez çalışmasında W.H. Haemers'in“Seidel switching and graph energy”ve E. Ghorbani' nin“On eigenvalues of Seidel matrices and Haemers' conjecture”isimli makalelerden ilham alınarak Seidel enerji ile ilgili bu zamana kadar yapılan çalışmalar derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graf spectra is a study of eigenvalues related to M graph matrix. This theory is known as M-theory in literature. In this theory, the problems of graph energy have attracted the interest of researchers in recent years. Graph energy is named according to graph matrices such as ordinary (adjacency) energy, Laplacian energy, etc. Although there are many papers about these energies, the first critical study about Seidel energy has been done by Haemers in 2012. In this thesis work, it has been compiled the studies related to Seidel energy taking inspiration from the papers by W.H.Haemers:“Seidel switching and graph energy”and by E. Ghorbani:“On eigenvalues of Seidel matrices and Haemers' conjecture”.