Grafın minimum örtü seıdel laplasyan enerjisi
Minimum covering seidel laplacian energy of a graph
- Tez No: 955262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE FEYZA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Graf enerjisi, grafın komşuluk matrisinin tüm öz değerlerinin mutlak değerlerinin toplamı olarak 1978 yılında tanımlanmıştır. Grafın en temel matrisi olan komşuluk matrisinin yerine grafın çeşitli matris temsillerinin ele alınmasıyla graf enerjisinin varyantları tanımlanmıştır. Graf enerji varyantları için sınır belirlenmesi ve özel grafların enerji hesaplamaları da literatürde güncelliğini koruyan konulardır. Bu çalışmada öncelikle basit bir G grafının minimum örtü kümesine bağlı olarak grafın minimum örtü Seidel Laplasyan matrisi tanımlanmıştır. Daha sonra bu matrisin izinin hesaplanmasıyla grafın minimum örtü Seidel Laplasyan enerjisi tanımı yapılmıştır. Ayrıca grafın minimum örtü Seidel Laplasyan enerjisi için çeşitli graf parametrelerine bağlı bazı sınırlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The graph energy was defined as the sum of the absolute values of all eigenvalues of the adjacency matrix of the graph in 1978. Variants of graph energy have been defined by considering various matrix representations of the graph instead of the adjacency matrix, which is the graph's most basic matrix. Determining bounds for graph energy variants and energy calculations of certain graphs are current topics in the literature. In this study, first of all, the minimum covering Seidel Laplacian matrix of a simple graph Gis introduced depending on the minimum covering set. Then, by calculating the trace of this matrix, the minimum covering Seidel Laplacian energy of the graph is defined. Moreover, some bounds for the minimum covering Seidel Laplacian energy of the graph depending on various graph parameters are obtained.