Muğla il merkezindeki evlerde radon konsantrasyonunun ve denize kıyısı olan ilçelerinde çevresel gama radyasyonunun ölçümü
Measurements of indoor radon concentrations in Muğla city center and environmental gamma radiation in seaside districts
- Tez No: 462941
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
238U, 232,Th, 40K çekirdekleri ve Uranyum bozunumu sonucu oluşan Radon gazı doğal bir radyasyon türü, 137Cs radyoaktif çekirdeği ise, yapay radyasyon türüdür. Bu çalışmada, Muğla ilinin denize kıyısı olan ilçelerinden toplanan 10 kum ve 9 sediment örneğindeki 238U, 232,Th, 40K ve 137Cs aktivite miktarları HPGe dedektörü kullanılarak hesaplanmış; ayrıca Radon gazının, Muğla/Merkez ilçesinde yer alan 9 eski ve 16 yeni ev üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla, 100 adet LR-115 katı hal iz kazıma dedektörü, toplamda 25 eve yerleştirilmiş ve maruz kalınan etkin dozlar hesaplanmıştır. Bu radyoaktif çekirdekler için bulunan aktivite ve etkin doz değerleri, UNSCEAR ve dünya genelinde yapılan çalışmalarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
238U, 232Th, 40K nuclides and Radon gas, which occurs as a result of the decay of Uranium, are the type of natural radiation. 137Cs radionuclide is a type of artificial radiation. In this work, activity rates have been calculated using a HPGe detector for 238U, 232Th, 40K and 137Cs, 10 beach sand samples and 9 sediment samples collected from districts which have shore in Muğla province. In Muğla Province, to measure Radon concentrations in 25 houses, we located 100 LR-115 solid state trace detectors and calculated the exposed dose rates. The activities of 238U, 232Th, 40K, 137Cs and annual effective dose rates were calculated for these samples and were compared with the works that had been done by UNSCEAR and all around the world.