Muğla il merkezindeki sanayi esnafının sorunlarının istatistiki yöntemlerle araştırılması
Investigation of the problems of industrial tradesmen in Muğla city center using statistical methods
  1. Tez No: 580699
  2. Yazar: NURCAN ACAR ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geçmişten günümüze esnaflar ekonominin temel taşını oluşturmaktadır. Fütüvvetten Ahiliğe bir takım değişikliklerle şekillenerek günümüz de esnaf olarak adlandırılan esnaf teşkilatı her ekonominin birçok alanında faaliyet göstermektedir. Bununla birlikte birçok sorunlarla baş ederek ayakta durmaya çalışmaktadır. Esnafların günümüzde sorunlarına bakıldığında sadece ekonomik değil, sosyal, siyasal, insan kaynaklarına yönelik bir çok sorunla başa çıkarak ayakta durmaya çalışmaktadır. Bu çalışma da Muğla ilinde sanayi bölgesinde bulunan esnafların sorunlarına yönelik araştırmalar yapılarak veriler toplanmış, bu veriler ışığında çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak rekabetin arttığı günümüz koşullarında esnafların sadece finansal açıdan değil üretim, insan kaynakları, pazarlama, tanıtım ve tutundurma faaliyetleri açısından da sorunlar yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From the past the resent, tradesmen are the cornerstone of the economy. The tradesmen organization, which is today called as tradesmen, is formed with some changes from Turkish-Islamic Guild to Ahi Community in many areas of every economy. However, tradesmen nowadays, they struggle to stand by dealing with many related problems related to Social an human resources. In this study, the data about the problems of the tradesmen in the industrial zone of Muğla province were collected and in consideration of the data, proposals were brought forward. As a result, in today's conditions where competition is increasing, it is seen that tradesmen have problems in terms of production, and promotion activites, not only financially.