Proposed checklist for building life cycle cost analysis in Uganda
Uganda'da bina yaşam döngüsü maliyet analizi için önerilen kontrol listesi
  1. Tez No: 350647
  2. Yazar: JULIUS HAKIZIMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Uganda da uygulanmak üzere Yapı Yaşam Döngüsü Maliyet Analizi (LCCA) için Kontrol Listesi oluşturmak hedeflenmiştir. Yapılan detaylı literatür taramasının amacı, bugünün profesyonellerinin LCCA?yı nasıl uyguladıklarını anlamak içindir. Bu amaçla LCCA yöntemi için mevcut olan kısıtlamalar, zorluklar ve şartlar incelenmiştir. LCCA yönteminin uygulanmasından önce ve uygulanması sırasında dikkate alınması gereken hususlar, varsayımlar ve kullanılan araçlar özellikle irdelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında Uganda?daki durum incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, yapılan incelemeler sonunda Uganda yerel inşaat sektörü tarafından kullanılan LCCA yöntemi hakkında bilgi edinebilmek amacı ile bir anket hazırlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Uganda yerel inşaat sektöründe uygulanmak üzere LCCA için Kontrol Listesi oluşturmaktır. Araştırmacı, özellikle ankete katılacakları seçerek, araştırmaya faydalı olacak gerekli bilgileri toplamaya hedeflemiştir. Sonra, LCCA?nın nasıl yapıldığı ve elde edilen bu bilgilerin hangi kaynaktan bulunduğu ve uygunluğu incelenmiştir. Bunun yanı sıra, LCCA uygulamasıyla ilgili yaşanan zorluklar, kısıtlamalar ve önerilen çözümler de sorulmuştur. Bu anket aracılığı ile elde edilen bilgiler, dünyadaki diğer gelişmiş LCCA uygulamaları kullananlar ile karşılaştırılarak ilgili notlar ve faklı uygulamalar ortaya çıkarılmıştır. Son olarak, yapılan çalışmada yapı malzemelerinin, elemanlarının ve sistemlerinin ömürleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to propose a checklist for carrying out Building Life Cycle Cost Analysis (LCCA) in Uganda Literature reviews on Life Cycle Cost Analysis and Management was done into order to find out what information and how it is being used by building professionals today to carry out LCCA. Difficulties and limitations of the application of LCCA from the literature were also mentioned. Moreover, the tools, considerations and assumptions made before and during an LCCA application were highlighted. Focus was then drawn to the situation in Uganda. A questionnaire was prepared and distributed to selected professionals practising in Uganda. Together with it a brief was attached to give the responder an overview of Life Cycle Cost Analysis and Management and also briefly elaborate on the methodology and purpose of the study. The questionnaires distributed were used to find out first, whether LCCA is performed in Uganda or not. Then information about how LCCA is done and what sources of information are available for that in Uganda was collected. Information concerning difficulties, limitations and what they way forward should be in relation to the application of Life Cycle Cost Analysis for Uganda in particular was obtained. A comparison was then made with what is being done in the developed world and with what exists in the available literature on Life Cycle Cost analysis. And finally a proposed checklist of how LCC analysis can be done in Uganda was made. Difficulties, solutions and proposed further research were stated.