3, 5-diaril bodıpy boronik asit pinakol esterlerin sentezi, karakterizasyonu, fotofiziksel ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, photophysical and electrochemical properties of 3,5 diaryl bodipy boronic acid pinacol esters
- Tez No: 462988
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle Suzuki Miyaura çapraz kenetleme reaksiyonu ile 3 farklı 2-arilpirol sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu bileşiklerin her birinin ayrı ayrı 4- brombenzoil klorür ile reaksiyonundan 3 farklı BODIPY bileşiği sentezlenmiş ve sonra bu BODIPY'ler borpinakol esterine dönüştürülmüştür. Son olarak da Bpin-BODIPY ile 5-brom-2,2-dimetoksi-1,3-indandion arasında Suzuki Miyaura Kenetleme reaksiyonu gerçekleştirilerek Ninhidrin-BODIPY ürünü elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapı karakterizasyonu 1H, 13C, 19F-NMR ve IR spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Floresans özellik gösteren BODIPY ve BODIPY türevi bileşiklerin fotofiziksel özellikleri incelenmesi için UV spektroskopisi ve floresans spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Elektrokimysal özellikleri için ise dönüşümlü voltametri yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly theree different 2-arylpyrroles were synthesised and theree BODIPY compounds were synthesised from the reaction of each one of these compounds with 4-bromobenzoyl chloride and converted to bor pinacol ester derivatives. Finally Suzuki-Miyaura cross coupling reaction of Bpin-BODIPY with 5-brom-2,2-dimethoxy-1,3-indandion to obtain ninhydrin-BODIPY compound. Structures of synthesized compounds were charecterized by 1H, 13C, 19F-NMR ve IR spectroscopy. UV and fluorescence spectroscopy methods were used for photophysical invastigation of BODIPY and BODIPY derivatives showing fluorescence properties. Cyclic voltametry was used for the electrochemical properties.