Development and evaluation of the authentication systems by using different palm print identificaton methods
Farklı avuç içi tanıma yöntemleri kullanılarak kimlik doğrulama sistemlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 463000
  2. Yazar: EMEL ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bilgi güvenliği, teknolojinin ilerlemesi ve siber ortamlarda işlenen suçların artmasıyla daha önemli bir hale gelmiştir. Günümüzde tüm kurum ve kuruluşlar bu sebeple, kişi tanıma sistemleri kullanmaktadır. Bir çok farklı yöntem ve algoritma ile kişinin bilgilerinin bir diğer kişi ile karışmaması ve ele geçirilmemesi için yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımlar tekil ve kişiye özgü olan dna, iris, parmak izi, avuç içi gibi özellikleri kullanmaktadırlar. Kurumun bilgi güvenliğine ne kadar ihtiyaç duyduğu ve bunun için ne kadar yatırım yapacağı ile ilgili olarak doğruluk oranları değişmektedir. Kişiden alınan özelliğin dikkatli ve temiz olması bu konuda çok önemlidir. Günümüzde avuç içi tanıma sistemleri yaygın olarak kullanlımaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacıda textural özelliklerden yararlanarak avuç içi tanıma sistemi tasarlamak ve maximum doğruluğu hedeflemektir. Bu konuda iki farklı sistem tasarlanmıştır. İlk sistemde referans bölgesi Gabor filtresinden geçirilerek öznitelikleri çıkartılmıştır. Bu özellikler ile basit bir linear discriminant analiz algortiması kullanılarak sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. İkinci sistem de ise referans bölgesi üzerinden GLCM ve Hu's yntemeleri kullanılarak text öznitelikleri bulunmuştur. Ayrı ayrı ve tek olarak bu öznitelikler basit bir linear discriminant analiz algortiması kullanılarak sınıflandırılmıştır. Çalışma kapsamında CASIA veri tabanından alınan datalar kullanlımıştır.
Özet (Çeviri)
Information security has become more important after the increase in cyber-crimes. Thus, all corporations today are using person- recognition systems. Plenty of software products have been developed in order not to allow personal information to be confused with another one by means of different ways and algorithms. These software products use unique specialties such as DNA, iris, fingerprint and palm print. They differ in direct proportion to how much the corporation needs information security and how much it invests. The most important part is to have a clear characteristic from the person. Today, palm print recognition systems are started to be used commonly. The aim of this paper is to design a palm print recognition system by using textural features and it aims maximum correctness. Two different systems were designed with this aim. In the first system, features were extracted by passing it through Gabor filter. Classification was made by using a simple linear discriminant analysis algorithm with these features. In the second system, text features were found by using GLCM and Hu's methods. These features were classified separately by using a simple linear discriminant analysis algorithm. Data was taken from CASIA database in this study.