Gnaphosidae familyasına ait bazı örümcek türleri üzerinde sitogenetik araştırmalar
Cytogenetic investigations on some spider species belonging to Gnaphosidae family
- Tez No: 463014
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Nevşehir ili ve çevresinden toplanan Gnaphosidae familyasına ait bazı örümcek türleri sitogenetik olarak incelendi. Arazi çalışmalarında Gnaphosidae familyasına ait üç tür elde edildi; Drassodes lacertosus (O. P.¬- Cambridge, 1872), Drassodes serratichelis (Roewer, 1928) ve Drassodes bifidus Kovblyuk ve Seyyar, 2009. Kromozom preparatlarının hazırlanması Pekâr ve Krâl (2001) yöntemine göre gerçekleştirildi. Her taksona ait karyotip, diploid kromozom sayısı, eşey kromozom sistemi ve mayoz bölünme özellikleri tespit edildi. Çalışma sonucunda üç türün kromozom sayısının 2n♂=22, eşey kromozom sisteminin X1X20 ve kromozom morfolojisinin telosentrik tipte olduğu belirlendi. Bu çalışma ile D. lacertosus, D. serratichelis ve D. bifidus sitogenetik açıdan ilk kez incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, some spider species belonging to Gnaphosidae family collected from Nevsehir province and its vicinity were examined cytogenetically. Three species belonging to Gnaphosidae family were obtained in field studies; Drassodes lacertosus (O. P.- Cambridge, 1872), Drassodes serratichelis (Roewer, 1928) and Drassodes bifidus Kovblyuk ve Seyyar, 2009. Preparation of chromosome preparations was performed according to the method of Pekâr and Krâl (2001). Each taxon's karyotype, diploid chromosome system and meiosis characteristics were determined. As a result of the study, it was determined that the number of three chromosome X1X20 and that of chromosome morphology was telecentric. In this study, D. lacertosus, D. serratichelis and D. bifidus were first examined in terms of cytogenetics.