İskenderun Körfezi'ndeki pomadasys stridens (forsskål, 1775)'in bazı biyo-ekolojik özellikleri
Some bio-ecolocigal aspects of pomadasys stridens (forsskål, 1775) in Iskenderun Bay
- Tez No: 463029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, İskenderun Körfezi'ndeki Pomadasys stridens Forsskål (1775) türünün bazı biyo-ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Kasım 2014 ile Ekim 2015 tarihleri arasında, toplam 1064 adet P. stridens bireyleri trol balıkçılarından temin edilmiştir. Minimum, maksimum ve ortalama total boy değerleri sırasıyla, 9,8 cm, 18,3 cm ve 13,96±0,050 cm olarak ölçülmüştür. Boy-ağırlık ilişkisi erkekler için W=0,015*TL2,992 (r=0,920), dişiler için W=0,028*TL2,749 (r=0,893) ve tüm bireyler için W=0,013*TL3,033 (r=0,916) olarak ifade edilmiştir. Üreme sezonunun Nisan ayında başladığı ve Ağustos ayına kadar devam ettiği belirlenmiştir. İlk üreme boyları erkekler için 13,45±0,121 cm ve dişiler için 12,83±0,162 cm olarak bulunmuştur. Minimum, maksimum ve ortalama yumurta verimliliği değerleri sırasıyla, 200 adet/dişi, 57000 adet/dişi ve 4752±369,78 adet/dişi olarak belirlenmiştir. Ortalama kondisyon faktörü erkek bireylerde 1,422±0,007 ve dişi bireylerde 1,444±0,008 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some bio-ecological characteristics of Pomadasys stridens (Forsskål, 1775) was investigated in Iskenderun Bay. A total of 1064 fish specimens was collected from trawl fisheries between November 2014 and October 2015. Minimum, maximum and mean total length were measured as 9.8 cm, 18.3 cm and 13.96±0.050 cm, respectively. The length-weight relationships were calculated as W=0.015*TL2.992 (r=0.920) for males, W=0.028*TL2.749 (r=0.893) for females and W=0.013*TL3.033 (r=0.916) for all specimens. Spawning takes place from the beginning of April until August. First maturity length of specimens were found as 13.45±0.121 cm for males and 12.83±0.162 cm for females. Minimum, maximum and mean fecundity were established as 200 oocytes, 57000 oocytes and 4752±369.78 oocytes. Mean condition factor were establishes as 1.422±0.007 for males and 1.444±0.008 for females.