Hatay İli balıkçı barınakları risk analizi
Risk analysis for fishing ports in the province Hatay
  1. Tez No: 463030
  2. Yazar: ÖZKAN AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Su Ürünleri, Marine Science, Marine, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Balıkçı barınakları ülkemiz balıkçılığı lojistik desteği sağlayan en önemli unsur olmakla birlikte balıkçı gemilerinin ve avcılık donanımlarının bakım onarımlarının yapıldığı alanlardır. Bu doğrultuda çok çeşitli ve yoğun faaliyetlere sahip çalışma alanlarıdır. Bir kıyı yapısı olan barınaklardaki bu yoğun faaliyetler sebebiyle can, mal, iş ve çevresel riskler söz konusudur. Bu çalışmada, Hatay ilinde bulunan ve bölge balıkçılık sektöründe önemli olan dört balıkçı barınağında riskler belirlenip değerlendirmelerde bulunulmuştur. İlgili dört balıkçı barınağı için ayrı olarak (1) ön saha çalışması ile mevcut durum ve o barınağın işleyişi ile ilgili tarafları temsil edebilecek kişiler belirlendi, (2) bu belirlenen kişilerden 12 şerli gruplar halinde 3 oturumlu 1 günlük referans fikirler toplatışı yapıldı, (3) bu toplantılar sonucunda belirlenen riskler her barınak için can, mal, iş ve çevre kaybı açısından risk analiz değerlendirilmesi yapıldı. Değerlendirmede riskin etki ve frekans değeri doğrultusunda risk matrisleri grafik olarak sunuldu ve her risk için risk çizelgeleri oluşturuldu. Her barınak için yaklaşık 20 civarında risk belirlendi (17-22). Barınaklar için belirlenen riskler benzer olmakla birlikte etki ve frekans düzeyinde farklılıklar görülmüştür. Bu farklılıklar genel olarak barınağın bulunduğu konum ile alakalı olduğu fikrine varılmıştır. Barınağın konumlandığı alandaki yerleşim yapısı farklı şekillerde avantaj yada dezavantaj oluşturabilmektedir. Riskler idari, yapısal, kirlilik ve güvenlik olarak gruplandırılıp değerlendirildiğinde yönetim ve denetim eksikliği göze çarpmaktadır. Genel değerlendirmede risklerin nedeni bölgesel ya da kişisel eksikliklerden ziyade yasal düzenlemelerin mevcut durum ve beklenen fayda ile uyumsuzluğudur. Bu araştırmanın sonucundaki risk analizleri değerlendirmesi Türkiye'deki 215 adet balıkçı barınağına örnek teşkil edecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Fishing port are the most contributing factor that providing logistical support for fisheries in Turkey, additionally where fishing vessels and equipment are repaired and maintained in this area. In this direction, this area is a workplace with a wide variety and high activities. Due to these activities in a fishing port that coastal structure, there are life, property, business and environmental risks. In this study, risks were identified and assessed at the four fishing port, which has important in the regional fisheries sector, in Hatay province. For this purpose; (1) current situation and stakeholder who I about the functioning of the fishing port were defined with a foreground survey, (2) brain storm meetings were organized by one days- tree section with 12 invited participant, (3) as a result of these meetings, risk assessments were carried out in terms of the risks identified, loss of life, property, work and environment for each fishing port. The risk matrices were presented graphically in terms of the risk effect and the frequency value, and risk tables were created for each risk. About 20 (17-22) risks were identified for each fishing port. The risks identified for the fishing port were similar these were different impact levels and frequency values. These differences are generally related to the location. Difference in settlement structure where location of fishing port were caused advantages and disadvantages to risks of fishing port. When risks were grouped and classified as administrative, structural, pollution and security, lack of management and supervision were striking. Finally, the cause of risks were more incompatible legal regulations and control mechanism with current situation and expected benefit with for fishing ports than regional and personal shortfalls. The evaluation of the risk analysis as a result of this research was an example for the 215 fishing port in Turkey.