Sonlu fark sturm-lıouvılle problemi
Finite difference sturm-liouville problem
- Tez No: 463047
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalıĢma üç bölümden oluĢmaktadır. Birinci bölümde, tez içerisinde kullanılacak tanım ve teoremlere yer verilmiĢ, SturmLiouville operatörünün bazı temel özellikleri incelenmiĢtir. Ġkinci bölümde fark denklemlerinden ve Sturm-Liouville fark operatöründen kısaca bahsedilmiĢtir. Genel sınır Ģartlarıyla verilen Liouville normal formundaki öz değer probleminin sürekli ve kesikli durumlardaki asimptotik formülleri incelenmiĢtir. Üçüncü bölümde sonlu farklar metodu kullanılarak, ikinci kısımda verilen problem için asimptotik formlar ve teklik teoremi verilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, some concepts which are used in this thesis are given and some fundamental properties of Sturm-Liouville operator are examined. In the second chapter, difference equation and Sturm-Liouville difference operator is studied briefly. We obtained asymptotic formulas for above discrete and contionuous Liouville normal form eigenvalue problem with general boundary condition. In the third chapter, by using finite difference method, asymptotics forms and uniqueness theorem are given for the problem which is given in section 2.