A study on the parasite fauna of common carp (Cyprinus carpio) in some areas of Erbil province of Northern Iraq
Kuzey Irak Erbil bölgesinin bazı alanlarında sazan (Cyprinus carpio) parazit faunası üzerine bir araştırma
- Tez No: 463075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, aynalı sazan (Cyprinus carpio)'ın parazit faunası hakkında veri toplamak için Erbil'in üç farklı bölgesinden göletler seçildi (Güney Erbil'den Ainkawa Balık Üretim Tesisi ve Qushtapa; Doğu Erbil'den Koya Göletleri). Bu çalışmanın amacı C. carpio'yu üç farklı ortamda enfekte eden parazitler hakkında bilgi sahibi olmaktı. Ainkawa Balık Üretim Tesisi'nden 51 adet, Qushtapa'dan 39 adet ve Koya'dan 44 adet olmak üzere toplam 134 adet C. carpio toplandı balıklarn 90 adedının enfekte olduğu gözlendi. Göletlerden numuneler toplanmadan önce amonyak, nitrit, nitrat, pH, oksijen ve sıcaklık ölçüldü. Örneklenen balıklarda parazit türlerini belirlemek için laboratuvarda parazitoloji yönünden incelendi. Bu çalışmada 5 farklı türde ektoparazite rastlandı. copopoda sınıfından Ergasilus briani ve Ergasilus parasiluri rastlandı. Lernaeidae Ailesinden Lernaea cyprinacea kaydedildi. Ayrıca Trichodinidae ailesinden bir protozoan Trichodina acuta ve Gyrodactylidae grubundan bir monogenean Gyrodactylus cyprini de tespit edildi. Bu çalışmanın farklı alanlarında farklı parazitlerin bulunduğu sonucuna varıldı. Ancak özellikle Ainkawa Balık Üretim Tesisi ile diğer iki alanda (Qushtapa ve Koya) olmak üzere üç bölge arasında hastalık geçişi olduğu belirlendi. Prevalans, ortalama yoğunluk ve bolluk üç farklı alanda da nisbeten farklıydı.
Özet (Çeviri)
In this study, three different areas of Erbil province were chosen to collect data on parasite fauna of common carp (Cyprinus carpio) in ponds such as Ainkawa Fish Hatchery, Qushtapa (Southern Erbil) and Koya (Eastern Erbil). The aim of the present study was to have the knowledge on the parasites that infect C. carpio in three different environments. A total of 134 common carp Cyprinus carpio (51 fishes in Ainkawa fish Hatchery, 39 fishes in Qushtapa area and 44 fishes in Koya area) were collected and 90 fishe were found to be ınfected. Ammonia, nitrite, nitrate, pH, oxygen and temperature were measured before collecting samples from the ponds. Sampled fishes were inspected in aspects of parasitology in laboratory to determine the species of parasites. There were 5 species of different ectoparasites in the present study. In the class of copopoda Ergasilus briani and ergasilus parasiluri were recorded. Lernaea cyprinacea in the family of Lernaeidae was also recorded. A protozoan Trichodina acuta from the family of Trichodinidae and a monogenean Gyrodactylus cyprini from the group of Gyrodactylidae were also identified. It was concluded that different parasites were found in different areas of the present study, but there was a strong link of disease transmission between the Ainkawa fish hatchery and other two areas (Qushtapa and Koya) in particular, and there was a link of disease transmission between all three locations. Prevalence, mean intensity and abundance were relatively different in three different areas.