Fama-french beş faktör varlık fiyatlama modeli: BİST üzerine uygulama
Fama-french five factor asset price model: Application on BİST
- Tez No: 463125
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, Temmuz 2005 – Haziran 2016 tarihleri arası 132 aylık dönemde Borsa İstanbul'da Fama-French Beş Faktör Modeli'nin geçerliliğini test etmektir. Çalışmada, Temmuz 2005 – Haziran 2016 tarihleri arasındaki dönemde Borsa İstanbul'da büyüklük faktörü, değer faktörü, karlılık ve yatırım faktörü temel alınarak oluşturulan 14 farklı kesişim portföyünün risksiz faiz oranını aşan getirileri kullanılmıştır. Fama-French Beş Faktör Varlık Fiyatlama Modeli ile hisse senedi getirisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca analiz kapsamında CAPM, FF3F, FF4F gibi farklı varlık fiyatlama modelleri ile hisse senedi getirisi arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu amaçla dört farklı regresyon modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak 14 farklı kesişim portföyünün risksiz faiz oranını aşan getirilerinin kullanıldığı regresyon modellerinde, düzeltilmiş R2 değerleri ve GRS–F test istatistikleri değerlendirildiğinde Fama-French Beş Faktör Modeli'nin hisse senedi getirisini açıklamada diğer varlık fiyatlama modellerine kıyasla daha iyi bir performans sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Fama-French Beş Faktör Modeli'nin Borsa İstanbul'da geçerli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the validity of the Fama-French Five Factor Model in Istanbul Stock Exchange during the 132-month period between July 2005 – June 2016. In the study, the excess returns of the risk-free interest rate of 14 different intersection portfolios constructed on the basis of size factor, value factor, profitability and investment factor have been in Istanbul Stock Exchange during period between July 2005 – June 2016 The relationship between the Fama-French Five-Factor Asset Pricing Model and stock return has been investigated. Moreover, it has been investigated the relationship between stock return and different asset pricing models such as CAPM, FF3F, FF4F. For this purpose, it has been created four different regression models. As a result, the regression models in which 14 different intersection portfolios was used in excess return of risk-free interest rate have been determined that Fama-French Five-Factor Model performs better than other asset pricing models in explaining the stock returns when the adjusted R2 values and GRS-F test statistics are evaluated. In addition, it has been proved that the Fama-French Five Factor Model is valid in Istanbul Stock Exchange.