Fama-French beş faktör varlık fiyatlama modeli Türkiye geçerliliğinin test edilmesi
Fama-French five factor asset pricing model validation test for Turkey
- Tez No: 544622
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fama ve French tarafından geliştirilen beş faktörlü varlık fiyatlama modelinin Türkiye'de geçerliliğinin test edilmesi amacıyla, 2007-2016 döneminde Borsa İstanbul'da(BİST) yer alan ve finansal tablolarını açıklayan 157 adet hisse senedi için, 2008 Nisan-2018 Mart dönemi getiri verileri kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Modelin geçerliliğinin test edilmesi amacıyla, regresyon denklemi sabit terimleri, GRS test istatistiği ile sınanmıştır. Hisse senetlerinden oluşturulan mimik portföyler bağımsız değişken, firma büyüklüğü, defter değeri, operasyonel kar ve aktif büyüme oranına göre değişik kombinasyonlarda çeşitlendirilen portföyler bağımlı değişken olarak incelemeye dahil edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, bir çok portföy için katsayıların sıfır olduğuna dair boş hipotez, beş faktör ve alt kombinasyonlarından oluşan üç ve dört faktörlü modeller için, red edilebilecek yeterli kanıt elde edilememiştir. Modeller açısından değişkenlikteki açıklayıcılık katsayısı olan ayarlanmış R kare değerleri incelendiğinde beş faktörlü modelin diğer modellere göre önemli bir gelişme sağlamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beş faktör model, GRS testi tarafından sabit terimlerin sıfır olduğu boş hipotezi, %90 güven aralığında 2x3 modelde bir çok portföyde red edilmiştir. Diğer modeller için GRS testi sonucunda bazı portföylerde, boş hipotezi red edebilecek yeterli kanıt elde edilememiştir. GRS test sonuçlarına rağmen, temel regresyon varsayımları nedeniyle, regresyon katsayılarının sıfırdan farklı olduğu hipotezinin red edilememesi nedeniyle, seçilen 2007-2016 finansal tablolar ve 2008 Nisan-2018 Mart dönemi hisse senedi getirileri için Fama-French 5 faktör modelinin BIST'de geçerli olduğu hipotezi red edilmiştir. SMB faktörünün piyasa risk faktörüne eklenmesi ile elde edilen 2 faktörlü model CAPM modele göre daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Five factor asset pricing model which is devised by Fama and French is tested for equities in Borsa Istanbul(BIST) between 2007-2016 years for financial reports and for returns between 2008 April-2018 March by regression analysis. Constant terms resulted out from regression analysis are tested by using GRS test statistics to check that whether they are equal to zero. 157 equities trading in national market in BIST are researched. Mimic portfolios diversified from equities are used as independent variable, and diversified portfolios according to firm size, book value, operational profit, and investment criteria are used as dependent variables. According to regression analysis, for the most of portfolio, null hyphotesis imply that coefficiant of factors are zero could not be rejected for the most of regression models for five factor and sub models including three and four factor. Five factor model is not better than other three and four factor models according to adjusted R square value. Null hyphotesis that constant terms are equal to zero for five factor model could not be rejected by GRS test satatistics for 2x2 and 2x2x2x2 factor models for some portfolios within %90 confidence level. 2x3 factor model is rejected for all portfolios except some models and portfolio selected according to size, operational profit and investment criteria by GRS test. In spite of GRS test, with respect to regression coefficient, Fama-French five factor model is rejected in Turkey for 2007-2016 years for financial tables and stock return data between 2008 April-2018 March for 157 stocks. Two factor model including SMB and market risk premium factor is better than CAPM model.