Popüler kültür ürünü olarak dizilerde psikolog temsili: Çocuklar Duymasın örneği
The represantation of psychologists in tv series as a product of popular culture: Çocuklar Duymasın example
- Tez No: 463135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT MENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada popüler kültür ürünü olan televizyon dizisi Çocuklar Duymasın'da psikoloğun temsil ediliş biçimi incelenmiştir. Çalışmada dizinin ilk sezon bölümleri incelenmiş ve psikolog karakterinin gösterildiği ve psikolog karakterine yönelik söylemlerin olduğu sahneler incelenmiş ve öne çıkan sunumlar doğrultusunda temsil değerlendirilmiştir. Araştırmada ruh sağlığı profesyoneli olarak psikoloğun ve mesleğin bu dizide nasıl temsil edildiği sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümleri kuramsal bir çalışmadan oluşmaktadır. Birinci bölümde popüler kültür ve televizyon, ikinci bölümünde ise ruh sağlığı çerçevesinde, dünyada ve ülkemizde ruh sağlığı çalışmaları ve profesyonellerinin mesleki çalışma alanları ve ruh sağlığının medyadaki sunumu ve damgalama problemi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın uygulama bölümünde Çocuklar Duymasın dizisinin bölümleri içerik çözümleme yöntemi ile incelenmiştir. Dizinin birinci sezonda yayınlanan 24 bölümü incelemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the representation of the psychologist in Turkish Sitcom Çocuklar Duymasın as the product of popular culture is investigated. The first season's episodes were analyzed by investigating the scenes that psychologist appeared and the conversations about the psychologist as focusing the fortcoming representations.This study tries to answer the question of how psychologist as a mental health Professional and profession's itself are represented in this TV series. First tw chapters of the thesis are based on theoretical discussions. While first chapter is based on theoretical discussions about popular culture and television, the second chapter based on theoretical discussions aboutmental health. This chapter dwells on mental health studies in Turkey and the world, study areas of psychologists, the representation of mental health in the media and the stigmatization problem. Third chapter is based on content analysis of Çocuklar Duymasın with the intent of answering the questions above.