Üniversite-iş dünyası iş birliği çerçevesinde firmaların eleman temininde ağ ilişkilerinin kullanılması rolü ve etkinliği
University-busines world cooperation within the framework using role and effectiveness of relationship in supply components of firms
- Tez No: 463136
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İş birliği, hedefe daha hızlı ve daha kolay ulaşabilmenin en iyi ve en verimli yolu olmakla birlikte bu anlayış etrafında buluşan kimseleri daha hızlı geliştirmekte, onlara birbirleriyle etkileşim halinde olmalarını sağlamakta ve bunlar sayesinde iş birlikçileri pozitif yönde etkilemektedir. İş birliğinin çeşitliliği, artan rekabet piyasasında üniversite-iş dünyası iş birliğini stratejik anlamda ileri taşımaktadır. Değişen ekonomik dengelerle üniversite-iş dünyası iş birliğine olan ihtiyaç artmakta ve bu bağlamda endüstri verimliliğini arttırmak isteyen hükümetler bu iş birliğine destek olmaktadır. Gerçekleşen bu iş birliği sonucunda daha fazla istihdam sağlanmakla beraber, taraflar kendilerine birtakım avantajlar sağlamakta ve bu da üniversite-iş dünyası iş birliğinin daha fazla rol model olarak alınmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte yaşanabilecek ve yaşanan çeşitli engellere karşılık olarak Avrupa'da bazı uygulamalar geliştirilmiş, ABD'de ise etkin inovasyon sayesinde başarıya ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye'de istihdam sağlayabilmek adına birçok yöntem uygulamakla beraber zaman zaman bunların dahi yetersiz kaldığı görülmektedir. Buna karşılık yeni, güncel uygulamalar önem kazanmaktadır. Bunun dışında son zamanlarda yapılan tüm istihdam sağlama çalışmaları da olumlu geri dönüşler almaktadır.
Özet (Çeviri)
Cooperation is the best way to attain the goal fast and easily. In addition to this, people who have innovative thing abilities can develop themselves efficiently. Also, they can intract with one another and under favour of these, cooperation influences partners positively. Diversity of cooperation moves university – business world cooperation forward on the increasing competition market strategically. Because of the changing economic balance, university–business world cooperation need is increasing and in this context, government who wants to increase industrial productivity supports this cooperation. Resulting from this cooperation, employ is provided more. Beside, parties provide some advantages and it uplift university–business world cooperation. On the other hand, this cooperation can face some difficulties. In return, some applications were developed in Europe and active innovation was used in USA. Following these development, Turkey used some methods in order to employ. However, even these methods weren't adequate. On the contrary, new, current applications gain importance. Apart from that, all commited employment policies which are made recently receive positive feedbacks.