Yazılım teknolojisindeki gelişmelerin bağımsız denetime katkı ve etkileri
Independent auditor's contribution and impact of developments in the software technology
  1. Tez No: 463137
  2. Yazar: SELMA ASYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ AYBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletmeler belirli amaçları gerçekleştirmeyi hedef alır ve bu amaçları yerine getirmek için faaliyetlerini sürdürür. İşletmelerin temel hedef ve amaçlarının başında sürdürülebilirlik ve kâr elde etmek gelmektedir. Ancak söz konusu bu amaçlar işletmeler için tek başına ifade edilebilecek unsurlar değildir. İşletmenin bulunduğu sektör, bu sektördeki konumu, bilgi birikimi, verimliliği, politikası, çalışanlarının yetkinlikleri ve diğer birçok konu kâr ve devamlılık amacıyla birlikte düşünülmesi gereken konulardır. Günümüzde ekonomik gelişmelerle birlikte işletmelerde büyümüş ve işletme içindeki verilerde artmıştır. Bunun sonucunda muhasebe işlemleri ve denetim daha karmaşık bir hale gelmiştir. İşletme içindeki risk unsurları çoğalmış ve risk odaklı denetim gündeme gelmiştir. İşletmelerde hilelerin varlığı, işletme amaçlarının gerçekleşmesini engelleyecek en büyük tehditlerden birisidir. Hile, işletme üst yönetimi, işletme çalışanları veya işletmeyle ilgili üçüncü kişiler tarafından çeşitli yöntemlerle yapılan ve işletmede büyük kayıplar oluşturan eylemlerdir. Denetim yoluyla hilelerin tespiti ve önlenmesi işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Uygulanacak denetim tekniklerinin doğru seçilmesi hilelerin tespit edilmesi adına önemlidir. İşletmeler sahip oldukları organizasyon yapısı gereği hile ve su istimale her zaman açık olmaktadır. Dolayısıyla işletmeleri ve yatırımcıları korumak için denetim çalışmalarının düzenli bir şekilde yürütülmesi ve günümüz ekonomik yapıları nedeniyle çok daha karmaşık bir yapıya dönüşen organizasyonların risk unsurları hesaplanarak denetim hedeflerinin belirlenmesi gerekmektedir. Dönem içindeki işlem sayısının artması sebebiyle veri sayısının fazla olduğu işletmelerde, denetim çalışmalarını matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle birlikte bilgi teknolojilerini kullanmadan gerçekleştirmek oldukça zor, zaman ve maliyet açısından verimsiz bir çaba olacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies are established to achieve some goals in order to reach those goals they carry on continuing their activity. The main purposes offcompanies are sustainability and derine profit but these purposes are themselves not sufficient to express a company. The company's industry, its position in this industry, knowledge, efficiency, policy, employees competencies and many other issues need to be considered with sustainability and profit. Nowadays companies have expanded due to the economic improvements and the data within the company has also increased as result of this accounting transactions and audit have became more complex issue risk factory in businesses increase and risk bred audit has become a current issue. Businesses are always vulnerable to fraud and abuse because of their organizational structures. Therefore, audit activities should be regularly performed to businesses and investors and audit objectives should be determined by measuring risk factors of organizations which have complex structures because of today's economic conditions. In the businesses, which have more number of data due to the increase of the number offtransactions during the period, it is very difficult to perform audit activities with mathematical and statistical methods rather than using information technologies, so it would be an unfruitful effort in terms of time and cost.