DİYAY-Ruh sağlığı ilişkisinde yaratıcılığın ve benlik kavramı belirginliğinin aracı rolü
In the relationship GBEL-mental health intermediary of creativity and self concept clearity
  1. Tez No: 463139
  2. Yazar: METİN GÖRDÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı DİYAY (Dil ile Yaşantı Arasında Bireyler Tarafından Algılanan Yarık) ile ruh sağlığı ilişkisinde yaratıcılığın ve benlik kavramı belirginliğinin aracılık rolü olup olmadığının, var ise ne yönde olduğunun incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ve Muğla'da bulunan bir vakıf ve bir de devlet üniversitesinde okuyan 175 kadın, 135 erkek toplam 310 öğrenci oluşturmaktadır. (DİYAY) ile yaratıcılık .19, anksiyete .49, depresyon .57, olumsuz benlik .49, somatizasyon .30, hostilite .41, ve aleksitimi .53 arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Diğer taraftan DİYAY ile benlik kavramı belirginliği .23 arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yaratıcılık ile benlik kavramı belirginliği -.12 arasında negatif yönde; depresyon .12 ve aleksitimi .13 arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yaratıcılığın çalışmanın diğer değişkenleri ile anlamlı ilişkiler göstermediği saptanmıştır. Benlik kavramı belirginliği ile anksiyete -.53, depresyon -.53, olumsuz benlik -.52, somatizasyon -.38, hostilite -.44 ve alakesitimi -.45 arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Benlik kavramı belirginliğinin DİYAY ile depresyon, anksiyete, aleksitimi, olumsuz benlik, hostilite ve somatizasyon arasındaki ilişkide aracılık rolü oynadığı bulunmuştur. Yaratıcılığın DİYAY – hostilite ilişkisinde aracılık rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine whether in the relationship GBEL (Gap Between Experience and Language) with mental health intermediary of creativity and self concept clearity or not, if there is which way. The sample was consisted of 310 university students (175 female, 135 male) who study a foundation university and a state university from İstanbul and Muğla. There was significant positive correlations between GBEL and creativity .19, anxiety .49, depression .57, negative self .49, somatization .30, hostility .41 and alexithymia .53. On the other hand, there was a significant negative correlation between GBEL and self-concept clearity .23. There was a significant negative direction between creativity and self-concept clearity -.12; There was a significant positive correlation between depression .12 and alexithymia .13. It has been found that creativity does not show any significant relation with other variables of the study. It has been found that significant negative correlations between self concept clearity and anxiety -.53, depression -.53, negative self -.52, somatization -.38, hostility -.44 and alexithymia -.45. It has been found that self concept clearity playing intermediary role relation between GBEL and depression, anxiety, alexithymia, negative self, hostility, somatization.