Alkol Kullanım Bozukluğu tanılı erkeklerde ebeveyne bağlanma özellikleri ve duygu düzenleme güçlüğünün bağımlılık şiddeti ile ilişkisi
The relationship between parental bonding and difficulties in emotion regulation with the addiction severity in men diagnosed with Alcohol Use Disorder
- Tez No: 870669
- Danışmanlar: DR. MİNE ERGELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Kişinin beden ve ruh sağlığını, işlevselliğini önemli derecede bozan ve dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan alkol kullanım bozukluğunun (AKB) etiyolojisinde genetik, çevresel, ruhsal birçok sebep vardır. Bunlardan self- medikasyon hipotezine göre olumsuz duygulanımlarla baş etmekte zorlanan, duygu düzenleme güçlüğü yaşayan kişilerde madde ve alkol kullanımı işlevsel olmayan bir düzenleme aracı olarak tercih edilebilmektedir. Duygu düzenleme kapasitesinin erken dönemde bakımverenle bağlanma deneyimleri sonucu oluştuğu, bunun yanı sıra ilgi/kontrol düzeyinin azlığı ve aşırı koruyucu tutum gibi ebeveyne bağlanma özellikleri ve bağımlılık ilişkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada etiyolojiyi daha detaylı anlayabilmek, buna yönelik tedavi seçeneklerini değerlendirebilmek amacıyla ebeveyne bağlanma özelliklerinin bağımlılık şiddeti ile ilişkisi ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık etkisinin araştırılması planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM ayaktan ve yataklı tedavi birimine başvuran, 18-65 yaş aralığında, AKB tanısı alan, çalışmaya katılmayı kabul eden 105 erkek hasta ile 105 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kişilere Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Ana Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Alcohol Use Disorder (AUD) is a significant public health problem worldwide that significantly impairs a person's physical and mental health and functionality. The etiology of AUD involves genetic, environmental, and psychological factors. According to the self-medication hypothesis, individuals who struggle to cope with negative emotions and have difficulties in emotion regulation may prefer to use substances such as alcohol as a maladaptive coping mechanism. It is known that the capacity for emotion regulation develops as a result of early attachment experiences with caregivers, as well as through characteristics of bonding to parents such as low levels of care/control and overprotective attitudes. This study aims to explore the relationship between bonding characteristics to parents and the severity of addiction, as well as the mediating effect of emotion regulation difficulties, in order to better understand the etiology and evaluate treatment options.