Muhasebe performansı ile firma yaşam eğrisi kavramı arasındaki ilişki: Borsa İstanbul uygulaması
Association between accounting performance and firm life cycle concept: İstanbul Stock Exchange application
- Tez No: 463144
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, pazarlama ve iktisat literatüründeki yaşam eğrisi kavramından türetilen firma yaşam eğrisi teorisi incelenmiştir. Firma yaşam eğrisi, işletmelerin kendilerine özgü içsel ve dışsal faktörlerine bağlı olarak, hangi evrede yer aldıklarını ortaya koyan ve son yıllarda sıklıkla kullanılan bir teoridir. Araştırmada, 2006 – 2014 yılları arasında Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren 153 finansal olmayan firma ve 1353 firma – yıl gözlemi kullanılmıştır. Analizlerin gerçekleştirilmesinde firma yaşam eğrisi sınıflandırma yöntemleri olarak Anthony ve Ramesh (1992) ve Yonpae ve Chen (2006) çalışmaları esas alınmıştır. İlk olarak farklı yaşam eğrisi evrelerinde, işletmelerin çeşitli finansal göstergelerinin nasıl değişiklik gösterdiği ve ne gibi bir örüntü sergilediği ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonrasında hisse senedi getirileri ile beklenmeyen pozitif sermaye harcamaları ve satış büyüme hızı arasındaki değer ilişkisinin değerlendirilebilmesi için Anthony ve Ramesh (1992) modeli kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre iki muhasebe performans değişkeni olan sermaye harcamaları ve satış büyüme hızına hisse senedi piyasalarının tepkisinin firma yaşam eğrisi evrelerinin bir fonksiyonu olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, sektörlerin firma yaşam eğrisi evrelerinden nasıl etkilendiği de araştırma konuları arasında yer almaktadır. Anahtar Sözcükler Firma Yaşam Eğrisi Evreleri , Değer İlişkisi , Muhasebe Performansı , İşletmeye Özgü Faktörler , Finansal Göstergeler
Özet (Çeviri)
In this study, firm life cycle theory derivated from life cycle concept in marketing and economics literature examined. Firm life cycle is a theory of companies due to their own internal and external factors which revealed that takes place in stages and is used frequently in recent years. In the study, 153 non – financial firms that operate in Istanbul Stock Exchange between the years 2006 – 2014 and 1353 firm – year observation is used. Anthony and Ramesh (1992) and Yonpae and Chen (2006) studies are based as firm life cycle classification methods in order to conduct the analysis. Firstly, how various financial indicators of companies change in different life cycle stages and what pattern they exhibit are examined in detail. Afterwards, Anthony and Ramesh (1992) model is used for assessing value relevance between stock returns and unexpected positive capital expenditure and sales growth in different life cycle stages. According to the results of the study, it is found that stock market response to two accounting performance measures, capital expenditure and sales growth is a function of firm life cycle stages. In addition, how industries influenced with the firm life cycle stages is also among the research topics. Keywords Firm Life Cycle Concept , Value Relevance , Accounting Performance , Company Specific Factors , Financial Indicators