Kadınların sokak sohbetlerinden kamusal alana
Romen i̇n the publi̇c sphere of the street chat
  1. Tez No: 463192
  2. Yazar: ROJDAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SİMTEN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, eril egemen kamusal alan ve madun kadın kamusallığı arasındaki ilişkiyi, yarattığı sonuçları, ayrışmaları kamusal alan tartışmalarından hareketle, somut pratikler üzerinden değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Egemenlik kurgusunun cinsel olanla ilişkisinde tekleşen eril cinsiyetle karşılaşmaktayız. Egemenliğin tüm alanlara yayılmasının yaşamın çoğulluğuna ve dolayısıyla varoluşa bir müdahale olduğu tespitinden hareket edilmiştir. Egemenliğin bilmekle ilişkisi ve bilen konumlandırmasının cinsiyetlendirilmesi, cinsiyet rolleri belirlemeleri dışlama barındırarak alan daraltıcı işlev görmüştür. Bu durum görünmeyen bir alan yarattığı gibi ket vuran, ötekileştiren, sömüren yönlerde barındırır. Kadınların hem politik insan hem de bilen insan konumunun, eril cinsiyet tarafından kurgulanmasına karşıt, feminist epistemoloji önemli analizler sunmuştur. Buradan hareketle eden çalışma, idealleştirmenin yarattığı körlüğün farkında olarak, feminist epistemolojinin de arayışı olan kadınların epistemolojilerine bakmak, değişim, dönüşüm çerçevesinde açığa çıkan deneyimlerini ve özgünlüklerini anlamak/anlamlandırmak çabasına odaklanmıştır. Bu eksende, sokak sohbetlerinde açığa çıkan kadın pratiklerinin neler anlattığı sorusuna otuz altı kadınla birlikte yürütülen etnografik çalışmadan doğru yanıt aranmıştır. Çalışma, feminist yöntem ve teknikler kullanılarak, kadınların edimlerini anlamaya yönelik kurgulanmıştır. Katılmış olunan sohbetler sürecinde açığa çıkan değerlendirmelerde, kadınların ataerkil yapıyla ilişkilenme biçimleri, açığa çıkardıkları stratejiler ve politikaların dönüşme ve dönüştürme ilişkisi barındırdığı gibi aynı zamanda sözün kesintiye uğradığı anları anlamayı mümkün kılmıştır. Anahtar Sözcükler Kamusal alan, epistemoloji, egemenlik ilişkileri, feminizm, öznellik
Özet (Çeviri)
This thesis aims at explaining and evaluating the connection between male dominant public sphere and the subaltern women's public sphere, the consequences this connection leads to and the distinctions among these different public spheres with a view to concrete practices. We observe the male sex in the relation of the construction of the dominant with the sexual. The thesis is built on the argument that the extension of the dominant public sphere to all the life spaces is an intervention to the very existence of the human beings. The relation between dominance and knowing, and the gendered way the knowing subject is located in the dominant imaginary has been exclusionary. Feminist epistemology has offered significant interventions countering the male construction of both the political and the knowing subject. This thesis, following the feminist epistemology focuses on the epistemologies of women, on understanding women's (authentic) experiences with a view to their transformative capacities. In this respect, the thesis works through an ethnographic research with thirty-six women to analyze the potential in the women's conversations on and through the street to reveal women's public practices. The thesis is constructed to understand women's public experiences with feminist methods and techniques. The analysis enabled the researcher to assess the way women relate to patriarchal structures, the strategies they develop in this relation and the transformative capacities that these strategies embody. Keywords Public sphere, feminist epistemology, relations of domination, subjectivity