Hacettepe Üniversitesinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin profili, ihtiyaçları ve sorunları
Profile needs and problems of the eduction clients international students of Hacettepe University
  1. Tez No: 463205
  2. Yazar: RAZİEH GHANBARY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmanın genel amacı, Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin profilini belirlemek, ihtiyaçlarını ve sorunlarını anlamak üzere Hacettepe Üniversitesi (Ankara) örnek alınarak gerçekleştirmektir. Çalışmamız nicel çalışma ve tarama modeliyle yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı'ndan uluslarararası öğrencilerin e-mail adresleri alınarak tüm öğrencilere elektronik anket gönderilmiştir. Çalışma, öğrencilerin sosyal, kültürel ve psikolojik uyum sorunlarını, uyum sürecindeki uluslararası öğrenciyi etkileyen faktörleri, eğitim dışında çalışma hayatını sürdürmesi göz önünde bulundurularak memnuniyet durumları, genel olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını tanımlamak amacıyla durum analiz edilmiştir. Böylece Hacettepe Üniversitesi'nde 2015-2016 öğretim yılında lisans ve lisans üstü programlarında öğrenim görmekte olan 1919 öğrenciye anket gönderilmiştir. Veriler ''SPSS Versiyon 23.0'' paket programıyla analiz edilmiştir. Anlamlılık katsayısı 0,05 alınıp tablolarda güvenilirlik için Ki-Kare Bağımsızlık Testi kullanılarak yorumlanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların büyük çoğunluğunun sırasıyla Endonezya, İran ve Azerbeycan'dan geldiği, yine aynı çoğunluğun erkek, bekar ve Türkçe bilen öğrenciler olduğu bulgulanmıştır. Üniversitedeki sportif ve sosyal faaliyetlere katılmadıkları, ilk sırada özel, ikinci olarak devlet yurtlarında barındıklaı, öğrencilerin çoğunun burslu olduğu ve ekonomik kaynaklarının sadece aileleri olduğu, aileleri tarafından gönderilen paranın yetersiz kaldığı, hepsinin Türkiye'de ve Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenim görmekten memnun oldukları, ancak en çok eğitim dili farklılığı, üniversite ve kaldığı yerin uzaklığı, dersleri anlamada güçlük çektikleri, eğitim sonrası kendi ülkelerine dönmeyi planladıkları bulgulanmıştır. Katılımcıların ekonomik sorunlarla karşılaştıkları, gelir düzeylerinin sosyal, kültürel ve psikolojik uyum düzeylerine etki ettiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre, uyumlarının daha yüksek olduğu, Türkiye'de bulundukları süre, barındıkları yer, öğrenim görmekten memnun olup olmama, yaşları, yardım arama tutumları, psikolojik ihtiyaçları ve uyum düzeylerinde, bu değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'de ve Hacettepe Üniversitesinde yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerin ulaşım, maddi gelir, Türkçe dil eğitimi gibi birçok alanda öğrencinin hayatını kolaylaştırmak için her türlü iyi olanakların sunulmasına yardım sağlamayı amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler Uluslararası öğrenci, Hacettepe Üniversitesi, uyum, sosyal uyum, kültürel uyum, psikolojik sorunlar
Özet (Çeviri)
The general idea of this paper are to identify the characteristics of the international students in Turkey, in order to understand the needs and Problems of the ones who are studying at the University of Hacettepe in Ankara. This research is a quantitative survey which is been done by screening method. To collect the data needed, the E-mail address of the international students was taken from 'Hacettepe universities' Registrar's Office, and electronic questionnaires. This study has been analyzed to identify students' needs for social, cultural and psychological adjustment problems, factors affecting international students in the adjustment process, satisfaction levels, and needs and problems of students in general. Hacettepe University sent 1919 student questionnaires to undergraduate and graduate programs in the 2015-2016 academic year. Data analysis was done with the '' SPSS Version 23.0 '' package program. The significance coefficient was taken as 0.05 and interpreted using the Chi-Square Independence Test for reliability in tables. According to findings, the majority of the participants came from Indonesia, Iran and Azerbaijan respectively, and the majority of them were male, single and Turkish-speaking students. They are satisfied that they do not participate in the sport and social activities of the university, they are firstly private, secondly they live in state dormitories, most of the students are scholarships and they are only families of economic resources, the money sent by their families is inadequate and they are happy to study in Turkey and Hacettepe University It was found that they had the most educational difference, the distance from the university and the place they were staying, the difficulty in understanding the lessons, and the plans to return to their own countries after the training. Participants have come to the conclusion that they are confronted with economic problems and their income levels have influenced their social, cultural and psychological adjustment levels. In addition, no significant difference was observed in female students compared to male students, in terms of their compliance, the time they spent in Turkey, the place they were in, where they were satisfied with their education, their age, seeking attitudes, their psychological needs and their level of adjustment. As a result, this study aims to provide international students who are studying at Hacettepe University with all kinds of good opportunities to facilitate the life of many students in the field such as transportation, material income, language education Keywords International student, Hacettepe University, adaptaion, social adaptaion, cultural adaptaion, psychological problems.