İki savaş arasında Bosna kaleleri (1669-1683)
Bosnia castles between the two war (1669-1683)
- Tez No: 463204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1380'lerden itibaren Osmanlı Devleti'nin ilgisine maruz kalan Bosna'nın fethi, XVII. Yüzyıla dek sürmüştür. Fethinden itibaren hem Venedik hem de Habsburg serhaddi olan Bosna, Osmanlı askerî tarihi içinde önemli bir yer teşkil eder. Önemli bir sınır-savunma mevkiinde yer alması Bosna'yı özel kılan sebeplerdendir. Bu tezin odaklandığı nokta, sınır ve iç bölgeleri kaleler ile dolu olan Bosna'dır. 1645-1669 Osmanlı-Venedik Savaşı'ndna 1683-1699 Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşı'na kadar Bosna kaleleri günlerini barışla geçirmiştir. Bu tezin amacı belirtilen süreç içerisinde Bosna kalelerinin askerî, siyasi, iktisadi, sosyal açılardan ne durumda olduklarını ele almaktır. Anahtar Sözcükler Osmanlı, Bosna, Sınır, Habsburg, Venedik, Kale
Özet (Çeviri)
The conquest of Bosnia's which was exposed to the Ottoman interest lasted 1380's to the 17th century. As a frontier for both Venice and Habsburgs, Bosnia holds an important place in the Ottoman military hsitory since the conquest. One of the reasons that Bosnia is considered as a special place that it is located in an important border-defense position. The focus of this thesis is Bosnia which border and interior regions filled with castles. Bosnian castles has spent peaceful days from the end of Ottoman-Venetian War (1645-1669) to the beginning of Ottoman-Holy League War (1683-1699). The aim of this thesis is to consider situation of Bosnian castles from martial, political, financial, social perspective in the stated period. Keywords Ottoman, Bosnia, Frontier, Habsburg, Venice, Castle