A descriptive analysis of the turkish translations of Agatha Christie's Murder on the Orient Express within the framework of retranslation hypothesis
Yeniden çeviri kuramı kapsamında Agatha Christie'nin Murder on the Orient Express adlı eserinin Türkçe çevirileri üzerine betimsel bir inceleme
- Tez No: 463206
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ERSÖZLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bir kültürün çeviri politikasında ortaya çıkan değişimler, çeviri normlarının değişken yapısı, yeni bir neslin ortaya çıkışı, ideolojik sebepler ve satış potansiyeli daha önceden çevrilmiş bir eserin aynı kültüre/dile yeniden çevrilmesine yol açabilir. Bu çalışmada ise Agatha Christie'nin Murder on the Orient Express isimli eserinin Türkçeye yapılan yeniden çevirilerinin Yeniden Çeviri Kuramı bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda adı geçen eserin beş farklı yayınevi tarafından yayınlanan altı farklı çevirisi incelenmiştir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, genelde polisiye edebiyat, özelde de Agatha Christie'nin Türk edebiyatı çoğuldizgesindeki konumunu belirlemek üzere Even-Zohar'ın Çoğuldizge Kuramı kapsamında dizgesel bir analiz yapılmıştır. Ardından çevirilerde uygulanan (veya gözardı edilen) çeviri normlarını betimlemek amacıyla Gideon Toury'nin Betimleyici Çeviri Araştırmaları isimli çalışması kapsamında betimleyici bir analiz yapılmıştır. Söz konusu norm analizi, Türk toplumu, insanı ve kültürüne yapılan göndermeler; Fransızca sözcük, ifade ve tümcelerin çevirisi ve özel isim ve hitapların çevirisi olmak üzere daha önceden belirlenmiş üç kategori üzerinde yoğunlaşmıştır. Bunun yanı sıra çevirilerde cümle, paragraf ve bölüm düzeyinde yapılan atlamalar irdelenmiştir. Çevirilerin erek/kaynak odaklılık bakımından konumları belirlenmiştir. Kitabın Türk okuyucu tarafından alımlanma şeklini etkileyeceği düşünüldüğünden, önceki analizlerden elde edilen bulguları desteklemek amacıyla çeviri ve yeniden basımlara ilişkin üstmetinsel bir inceleme yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Agatha Christie, Murder on the Orient Express, yeniden çeviri kuramı, yeniden çeviri, Türk edebiyatı çoğuldizgesi, polisiye edebiyat, çeviri normları
Özet (Çeviri)
Changes in the translation policy of a given culture, the changing nature of translational norms, the emergence of a new generation, ideological reasons and marketing potentials may cause a previously-translated text to be retranslated into the same target language/culture. And this study aims to analyze the retranslations of Agatha Christie's Murder on the Orient Express into Turkish within the framework of the Retranslation Hypothesis. Within this scope, a total of six retranslations published by five different publishers, were examined. For the purposes of the study, a systemic analysis was conducted to describe the position of crime fiction in general and Agatha Christie in particular in Turkish literary polysystem within the framework of Even-Zohar's Polysystem Theory. This was followed by a normative analysis carried out on the translational norms observed (or overlooked) in the retranslations within the framework of Gideon Toury's Descriptive Translation Studies. The normative analysis focused on three pre-defined categories, including the translations of references to Turkish society, people and culture; translations of French words, phrases and sentences; and translations of proper names and titles. In addition, omissions in target texs at sentence, paragraph and chapter level were analyzed. The profiles of these retranslations were defined in terms of target and source orientedness. To supplement the results of normative and systemic analysis of the retranslations, a paratextual analysis was carried out to determine how the retranslations and reprints of the book were presented to the audience, which is thought to influence the reception of the book by Turkish audience. Key Words Agatha Christie, Murder on the Orient Express, retranslation hypothesis, retranslation, Turkish literary polysystem, crime fiction, translational norms