Hindistan'da son Türk Sultan II. Bahadır Şah Zafer ve 1857 bağımsızlık savaşı
The Indian war of independence – 1857 under the leadership of last Turk Ruler Bahadur Shah Zafar II
- Tez No: 463256
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hindistan insanlık tarihi başlangıçtan günümüze coğrafi konum, iklim ve kültürel açıdan diğer kıtalardan oldukça büyük farklılıklar arz etmektedir. İslam'ın doğuşundan sonra 708 yılında Muhammed bin Kasım'ın komutasındaki İslam ordusu Karaçi'den Hindistan'a girmiş ve Multan'a kadar olan bölgeyi hâkimiyeti altına almıştır. Gazeli Mahmut'un 998 yılında Hindistan'a düzenlediği seferden itibaren 1857 yılına kadar bölge Müslümanların hâkimiyetinde kalmıştır. İki Müslüman komutan Zahiruddin Babür ve İbrahim Lodi arasında gerçekleşen meşhur Panipat savaşının (1526) ardından 1857'ye kadar Türklerin hâkimiyetinde kalmıştır. Babürler'in (1526-1857) hâkim olduğu dönemlerde Hindular ve Müslümanlar arasındaki ilişki son derece dostane, huzur ve barış içinde yürümüştür. Biz bu çalışmamızda Babür imparatorluğu son padişahı ve 19. yy.'ın tarih, edebiyat, kültür ve siyaset alanlarında Hindistan'ın en önemli şahsiyeti olan Bahadır Şah Zafer'i ele aldık. Babür hükümdarları arasında Ekber ve Evrengzib'den sonra en meşhur padişah olan Zafer'in bu şöhreti 1857'deki bağımsızlık savaşı sayesindedir. Zaferin komutasında gerçekleşen bu savaşta Hindular ve Müslümanlar omuz omuza İngilizlere ve doğu Hindistan şirketine karşı birlikte savaştılar, ne yazık ki içlerindeki hainler ve casuslar yüzünden komutan Zafer ve Hintliler bu savaşı kaybettiler. Böylelikle bir Türk komutan Gazneli Mahmut'la başlayan Müslüman hâkimiyeti yine bir Türk komutan Bahadır Şah Zafer ile sona ermiş oldu.
Özet (Çeviri)
Since beginning of the human history India has been very different from the other continents in terms of its culture, climate and spices also because of its geographical importance. Since the arrival of Islam, Muslims were approaching India and even in the year 708 A.D a young Muslim commander Muhammed bin Qasim entered India through Karachi and conquered the territory till Multan. İn the year 999 A.D Mahmud of Ghazni attacked India, after this period India came under the Muslim rule till 1857. After very famous battle of Panipat (1526) which was fought between two Muslim rulers, Zahiruddin Babur and İbrahim lodhi, Turks came to power in India till 1857. During the time of Turks (1526-1857) the mutual respect between Hindus and Muslims for their culture, religion and civilization was at its peak. We have explored in our thesis about the Babur Emir's last ruler Bahadur Shah Zafar, which was the prominent ruler for the history, politics, literature and culture of 20 AD in India. Among all the rulers of Babur Empire after Akbar and Aurangzeb the most popular ruler was Bahadur Shah Zafar because of the war of independence in 1857 AD. Under the rule of Zafar, the Muslims and Hindus fought together against English and East India Forces but unfortunately by the conspiracy of traitors and spies the Indians and Bahadur Shah Zafar faced defeat. In this way the Muslim period started from Turk rulers Mahmud of Ghazni was ended till Bahadur Shah Zafar.