Matematik öğretmen adaylarının teknolojik pedagoji (TPAB) alan bilgisi yeterliliklerinin incelenmesi
An investigation of the competencies of pre'service Mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge
  1. Tez No: 463355
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada matematik öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliklerinin incelemesi ve TPAB uygulamalarını matematik öğretimine entegre etmede karşılaştıkları güçlüklerin belirlemesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın yöntemi nicel ve nitel yöntemi içeren karma yöntemdir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Nurten Özdemir'in 'Teknoloji destekli pedagojik alan bilgisine ilişkin matematik öğretmenlerinin yeterliliklerinin değerlendirilmesi' adlı yüksek lisans tezinde hazırladığı ölçek kullanılmıştır. Ayrıca amaçlı örnekleme ile seçilen öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler için yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanmıştır. Matematik öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan bilgilerinin yeterlilikleri TPAB ölçeği ile SPSS 15.0 programında analiz edilmiştir. Nitel veri toplama araçları olan görüşme formları ise içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi ve iki farklı üniversitenin eğitim fakülteleri olmak üzere toplamda 3 faklı üniversitede öğrenim gören ortaöğretim ve ilköğretim matematik öğretmen adayları ile çalışılmıştır. Araştırmada TPAB yeterlikleri incelenen matematik öğretmen adaylarından amaçlı örnekleme türü ile araştırmacı tarafından belirlenen kriterlere bağlı olarak bir örneklem grubu belirlenmiş ve bu öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin tümünden alınan puanlar açısından öğretmen adaylarının ortalaması X ̅=3,8873 olarak bulunmuştur. Ayrıca farklı üniversitelerdeki ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının TPAB yeterlilikleri arasında anlamlı bir farklılık yoktur sonucuna ulaşılmıştır. Görüşmeler sonucunda öğretmen adaylarının TPAB ile ilgili eksiklikleri, uygulama esnasında karşılaştığı güçlükler ve bu güçlüklerin nedenleri tespit edilerek öğretmen yetiştirmede TPAB ile ilgili alternatif önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, technological pedagogical content knowledge of mathematics teachers to the adequacy of the investigation and application of mathematics teaching TPACK aims to identify the challenges they face in integrating. Methods are mixed methods including qualitative and quantitative methods. Research data collection tool as Nurten Özdemir“Technology evaluating the adequacy of mathematics teachers for pedagogical content knowledge supported 'scale has prepared the master's thesis is used. In addition, the teachers selected for the semi-structured interviews with a sample form for semi-structured interviews was prepared. The adequacy of Technological Pedagogical Content knowledge of mathematics teachers were analyzed with SPSS 15.0 TPACK scale. Qualitative data collection tools that interview forms were analyzed with the content analysis method. Dokuz Eylul University Faculty of Education has been working with two different universities and faculties of education for a total of 3 different studying at university and secondary school mathematics teachers. Research competencies in TPAb studied mathematics teachers for sampling with a sample of the type of determined according to the criteria set by the researchers and teachers was conducted semi-structured interviews. The average of the scores of all teachers in terms of the scale was found as 3.8873 . The results of the proficiency levels of mathematics teachers participated in the study ”close enough" it shows that. However, the teachers, it is clear that certain issues need to continue their development. There is also a significant difference between different TPACK competence of primary and secondary school mathematics teachers in universities has been concluded. Talks about the lack of results in TPAb teachers, and the difficulties encountered during implementation be identified and the cause of these difficulties in teacher training related to alternative suggestions were made TPACK.