Ortaöğretim Matematik derslerinde tablet PCkullanımı ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
An investigation of the opinions of high school students concerning tablet PC use
- Tez No: 463362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ERDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Tablet PC'nin 10. sınıf matematik dersine entegrasyonunun yapılması ve buna yönelik öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlandığından araştırma modeli olarak eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde MEB'e bağlı bir okuldaki 10. Sınıfta öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin matematik derslerinde tablet kullanımıyla matematik derslerinin işlenişinde görüşlerinde ne gibi farklılıklar olduğunu belirlemek amacıyla yapılan birebir görüşmelerden elde edilecek veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir ve gözlem formu ile elde edilen ders takibi verileri, belirli bir çerçeve olması sebebiyle betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda öğrencilerin birçoğunun tablet desteğiyle matematik derslerinin işlenmesi konusunda görüşlerinin uygulama süresinde olumlu yönde olduğu ve hazırlanan öğretim tasarımının başarılı bir şekilde uygulanabildiği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin ders içinde tablet kullanımıyla ilgili çok sıkıntı yaşamadıkları fakat ön öğrenmelerindeki yetersizlikten dolayı öğretim tasarımının bazı kısımlarında anlamakta güçlük çektikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to integrate the use of tablet PCs in 10th grade high school mathematics courses and to identify the opinion of students on tablet use hence qualitative experimental method is used. The sample of study is constituted of 19 students in a high school located in İzmir/Turkey. Data is produced from interview with students. Data analyzed by using analysis of content of students' dairy method. In addition, since observation framework is defined, course follow-up data acquired by observation forms analyzed by using descriptive analysis method. It is observed during the study that students have positive thoughts on using tablet PCs in mathematics courses and they utilize instructional design tools successfully. It is also observed that the students don't face any difficiulties in using tablet PCs in courses; however, due to weak background knowledge of the students, they have some trouble in understanding particular parts of instructional design tools.