Denetim riskinin belirlenmesi ve bir uygulama
Determination of audit risk and an application
  1. Tez No: 463397
  2. Yazar: NACİYE ÜNLÜ EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde global ve teknolojik alandaki gelişmeler ve değişimler, işletmelerin dünya çapındaki ekonomik ilişkileri ve bu ilişki sürecinin karmaşıklaşması, işletmelerin ve bilgi kullanıcılarının güvenilir doğru ve gerçek bilgileri sunma konusundaki tereddütlerini artırmıştır. Yaşanan ekonomik krizler ve şirket skandalları Dünya'da ve Türkiye'de denetim yaklaşımının yön değiştirmesine sebep olmuş ve buna bağlı olarak risk kavramının da denetimin işleyişi sürecinde ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Risk odaklı denetimde, işletmenin riskleri belirlendikten sonra, denetim sürecinin bu riskler özelinde yapılandırılması gerekir. Belirlenmiş olan risklerin ağırlığı göz önünde bulundurularak, yüksek riskli alanlara öncelik verilir. Bu sayede denetim kaynaklarının riskli alanlara tahsis edilerek etkin ve verimli bir denetimin yürütülmesi sağlanır. Risklerin zamanında belirlenmesi ve belirlenen bu riskler için önlemler alınması son derece önemlidir. İşletmelerin risklerini doğru bir şekilde belirlemeleri ancak etkin bir denetim yoluyla yapılabilmektedir. Dünyadaki mevcut denetim sistemi riskleri belirlemede yetersiz kaldığı için riskin ölçülmesinde yeni denetim arayışına girilmiş ve bu arayışlar risk odaklı denetimin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Risk odaklı denetim, denetimin güvenilirliğini artırarak işletmelerin denetim maliyetlerini düşürmüştür. Bu çalışmamızda risk ve denetim arasındaki ilişki incelenerek risk odaklı denetime neden ihtiyaç duyulduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current developments and changes in global and technological areas increased the doubts of companies and info-users about presenting the trustworthy, real and correct information because of the complicated processes of global economical relations. Economic crises and scandals of companies caused a change in audit approach not only in the world but also in Turkey and ensured the importance of risk conception in the process of auditing. Auditing process should be structured on the risks that have been identified right after the risk based audit of the company. High-risk areas should be prioritized by taking into consideration of the weight of the identified risks. Thus, auditing resources could be conducted in an efficient and effective way by dedicating them to high-risk areas. Determining the risk factors on time and taking precautions accordingly is a very important issue. Companies will be able to determine the risk factors only by an efficient auditing process. Since the existing auditing systems worldwide is not efficient enough to measure risk factors, new searches to find new approaches resulted in risk based approach. Risk based auditing not only increases the reliability of the auditing but also reduces the auditing costs of the company. In this study, the necessity of a risk based approach is explained by examining the relation between risk and auditing.