Aile şirketleri yönetiminde nepotizmin etkileri ve İstanbul ili aile şirketleri üzerine bir araştırma
The effect of nepotizm on family owned enterprises and research on family owned business in the city of İstanbul
- Tez No: 463432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aile işletmelerinin oluşum aşamaları ve devam eden dönemlerde aile bireylerinin yönetime dahil olması konusunda bazı sorunlar yaşanmaktadır. Aile işletmelerinde görev alan kişilerin profesyonel yeterliliklerinde yaşanan sorunlar ve sadece aile bireylerinden oluşan çalışan kadrosu, dönemsel olarak başarısızlıklara neden olabilmektedir. Nepotizm kavramı, şirket içinde aile üyelerine yapılan kayırma davranışını nitelemektedir. Kurumsallaşamama konusunda nepotizmi devam ettiren şirketlerin piyasa içinde karşılaştıkları sorunlar arasında önemli bir yere sahiptir. Nepotizmin var olduğu işletmelerde motivasyon, bağlılık ve işten duyulan hazzın azaldığı pek çok araştırmayla ortaya konmuştur. Aile işletmelerinde nepotizm uygulamalarını konu edinen bu çalışmada 171 aile işletmesi çalışanından hazırlanan anket formunu doldurmaları istenmiştir. Elde edilen bulgular aile işletmelerinde uygulanacak stratejilerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın sonuçları işe alım, ücretlendirme politikaları ve ücret seviyelerinin belirlenmesi ile çalışma koşullarının adilliği bakımlarından nepotizm uygulandığını doğrulamaktadır. Anahtar Kelimeler : Nepotizm, Aile Şirketleri, Kurumsallaşamama
Özet (Çeviri)
The stages of the formation of family enterprises during of family members about being involved in the management and ongoing there are some problems. Problems in the Professional competences of people who workedin family businesses a family member may cause failure of the staff periodically and just. Nepotizm concept, desinates the behavior of favoritism to family members in the company. Work, particularly non- institutionalized nepotizm about the problems they face in the market betwwn companies who has an important place. The celebrity pro-am commitment and motivation in enterprises in which there is, much of the work has been demonstrated with many research reduced pleasure. Their family business in this study having taken 171 nepotism application user to fill out the questionnaire prepared family-run. The findings will be applied in family-run strategy will contribute to the development of. The results of this study recruitment, determination of pricing policies and fee levels of fair operating conditions with treatments applied to the nepotism. Key Words : Nepotizm, Family Companies,Non Institutionalization