Sağlık çalışanlarında çalışma yaşamı kalitesi ve etkileyen faktörler
Working life quality of health personnel and factors affecting
  1. Tez No: 463433
  2. Yazar: GÜLTEN UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma yaşamı kalitesi (ÇYK) tüm çalışanlar açısından önem taşır ama bu önem sağlık çalışanları açısından daha yüksek düzeydedir. Çalışma konusu, sağlık çalışanlarının ÇYK ve etkileyen faktörler incelenerek çalışan memnuniyeti ekseninde değerlendirilmesidir. Çalışmada mevzuat taranarak, tarihçi metod yönteminden yararlanılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın özellikle sağlık çalışanları açısından incelenen bölümlerinde mesleki bilgi, tecrübe ve gözlemlere de sıklıkla yer verilmiştir. Sağlık çalışanlarının ÇYK'ne ilişkin sorunların giderilmesi ve iş-yaşam dengelerinin sağlanması, sunulan hizmetin kalitesi ile verimliliği açısından önemlidir. ÇYK'ni oluşturan bütün unsurlar, klasik yönetim tarzından uzak çalışan memnuniyeti ve ÇYK'ni iyileştirmeye yönelik çalışmalar temelinde yürütülmelidir. Yöneticiler de modern ve yenilikçi yalın yönetim yaklaşımı ile örgüt kültürü önceliklerini sağlama sorumluluklarını yerine getirmelidir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Çalışanı, Çalışma Yaşamı Kalitesi,Yalın Yaklaşım
Özet (Çeviri)
The quality of work life (QWL) is important for all employees but this importance is higher in terms of health professionals.The study focuses on evaluating health workers QWL and the factors affecting them and on the axis of employee satisfaction. In the study, the legislation was searched and the historian method was used. At the same time, occupational knowledge, experience and observations were frequently mentioned in the parts of the study which were studied especially in terms of health professionals. Eliminating healthcare workers problems related to the QWL and ensuring work-life balances are important for the quality and efficiency of the service provided. All elements that constitute the QWL should be carried out on the basis of work satisfaction that is far from the classical management style and studies to improve the QWL. Managers should also fulfill their responsibilities to provide organizational culture priorities through a modern and innovative lean management approach. Key Word : Health workers, Quality of Working Life,Lean Approach