Ameliyathane çalışanlarında stresin tükenmişlik sendromu üzerine etkisi (Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi örneği)
Operating working stress in effects of burnout syndrome
- Tez No: 463434
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya üzerinde insanlar topluluklar halinde yaşadıkları süre içinde birbirleriyle sürekli iletişim kurarlar. İnsanlar, kişisel yetenek ve ilgilerini ortaya koymak, onları gerçekleştirmek isterler. Bu nedenle insanlar değişiklik ihtiyacı duyar. Değişimin amaçlarından biri de insanların motivasyon ve iş doyumu düzeylerini artırmaktır. İş hayatında, toplu halde insanların çalıştığı kurumlarda iletişim, çalışanların memnuniyet oranları ve iş doyumu açısından çok önemlidir. Çalışma ortamlarında olumlu iletişim kurabilen kurumlarda, çalışanlar memnun ve çalışmaya hevesli olduğu için istenilen düzeyin üzerinde ve kaliteli ürün, iş ve hizmet üretilebilmektedir. Çalışma hayatında çalışanlar arasında olumsuz iletişim ortamı oluşan kurumlarda ise, işverenler, çalışanlar ve hizmet üretenlerin mutsuz ve çalışma ortamında isteksiz olması nedeniyle kurumun hedeflediği kalitede ürün ve hizmetler üretilemez hale gelmektedir. Araştırma Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan ameliyathane çalışanlarının stres düzeyinin tükenmişlik sendromu üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya toplam 200 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırma verileri Maslach tükenmişlik ölçeğinin kullanıldığı anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmanın analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, tükenmişlik düzeyleri ve alt boyutlarıyla bireylerin, gelir durumu, yaş, medeni durumu, çalışma şekli ve yılı, eğitim düzeyleri, çocuk sahibi olup olmamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Tükenmişlik, Ameliyathane, Sağlık Personeli,Stres, Sendrom
Özet (Çeviri)
Constant communication with each other while they are unable to live in their communities and the world. People reveal their personal talents and interests , or carry them on . Therefore, people need to change. The aim is to increase one change people's motivation and job satisfaction levels . In business, communication in bulk institution where people work , are very important in terms of satisfaction rates and job satisfaction of employees. In institutions that establish positive communication in the work environment , employees are satisfied and because it is eager to work on the desired level and quality products and services can be produced. Communication occurs between the negative environment in which agency employees working life , employers, employees and service of producing quality unhappy and unwilling to be targeted by the authorities due to the work environment are becoming products and services can not be produced . The study has been taken so as to analyze the effect of stress level of surgery room workers in Antalya Training and Research Hospital on burnout syndrome. 200 medical workers, in total, have joined in the study. Research data have been acquired through the survey method in which Maslach burnout measure is used. The analysis of the study has been done via SPSS. At the end of the study, it has been seen that there is a statistically difference between burnout levels and individuals' income rates, ages, marital status, type and year of working, education levels and having a child or not. Key Words : Burnout, Surgery Toom, Medical Personnel,Stress, Syndrome.