Queer space as an alternative to the counter-spaces in Ankara
Ankara'daki karşı mekanlara bir alternatif olarak queer mekan
- Tez No: 463548
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN, DOÇ. DR. LEVENT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalı¸sma, Ankara'nın kar¸sı-mekanların psiko-co˘grafi haritalaması üzerinden, iktidara yönelik 'kar¸sı-olu¸sum'a ele¸stirel bir anlayı¸s geli¸stirmek için üretildi. Ötekinin ya da muhalif öznelerin sosyalle¸sme, örgütlenme ve direnme alanları olan bu mekanların, dura˘gan ve de˘gi¸smeyen mekansal ambiyanslar, pratikler, deneyimler ve sınırlar içinde kendi ötekisini ve hegomonik ili¸skilerini üretti˘gi ke¸sfedilmi¸stir. Bu yüzden çalı¸smanın temel argümanı mekan üretimi içinde bütün diyalektik tersine dönü¸sleri altüst etmek üzerine kurulur çünkü bu anomaliler ile kar¸sı-mekanların gettolara dönü ¸stürüldü˘güne inanılmaktadır. Bu mekanların morfogenez sürecinde böylesi tersine dönü¸slerin if¸sası için, çalı¸smanın teorik çerçevesi öncelikle ça˘gda¸s ele¸stirel teorilerden biri olan Queer Teori üzerine kuruludur. Bu ba˘glamda, tez, iktidara kar¸sı ve iktidar ili¸skilerinden ba˘gımsız alternatif bir mekansal olu¸sumu, literatürdeki yanlı¸s kullanımına kar¸sı, Queer Mekan nosyonunu yeniden kavramsalla¸stırarak yaratmaya çalı¸sır. Tez bu yeni mekansal yakla¸sımın, kentin kar¸sı-mekanlarının gettola¸smasına neden olan katı ve sabit epistemo-ontolojik zemini bozacak potansiyele sahip oldu˘gunu savunur.
Özet (Çeviri)
This is to develop a critical understanding for 'counter-formation' to power through the psychogeographic mapping of“counter-spaces”in Ankara. It is explored that these spaces, as the territories of the other or dissident subjects for resisting, socializing, and organizing, paradoxically create their own otherness and the hegemonic relations in the stable and invariable spatial ambiances, practices, experiences or borders. The main argument of the study, therefore, is based on the subversion overall dialectical reversal of 'counter' formation within space production as it is believed that they are forced to be converted into ghettos with these anomalies. In order to disclose such reversal within the morphogenesis process of the counter-spaces, the theoretical framework of this study primarily relies on the contemporary critical theory, Queer Theory. In this respect, the thesis attempts to construct an alternative spatial formation, which is independent from power relations, by re-conceptualizing the notion of Queer Space, against its problematic uses in the literature. This study claims that this renewed spatial approach to power has a potential to undermine solid and fixed epistemo-ontological grounds of the counter-spaces, as the underlying reason of their conversion to ghettos.