Sister species range overlap across latitudes in the new world
Yeni dünyada enlem boyunca kardeş türlerin çakışma alanları
- Tez No: 463560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL CEREN BİRAND ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enlemler boyunca değişen tür çeşitliliği örüntüleri yıllarca araştırılmıştır. Tropiklerdeki yüksek çeşitliliği açıklamak için çeşitli hipotezler ileri sürülmüştür, bunlardan biri biyotik etkileşimlerin rolü olup, biyotik etkileşimlerin düşük enlemlerde yüksek enlemlerde olduğundan daha fazla olduğunu önermektedir. Rekabet gibi biyotik etkileşimlerin türlerin sınırlarını belirleyebileceği gösterilmiştir. Potansiyel olarak, eğer güçlü bir rekabet varsa, tür alanları daha az çakışır. Burada, tropik bölgelerdeki kardeş ötücü kuş çiftlerinin alanlarının çakışma oranının, ılıman bölgedeki çiftlerden farklı olup olmadığını araştırıyoruz. Tropikteki kardeş çiftlerin yaklaşık yarısının çakışan alanları olmadığını, çakışanların içinde kardeş çiftlerin çakışma alanları oranın az olduğunu tespit ettik. Tersine, ılıman bölgelerde bulunan kardeş çiftlerin çoğunun alanları çakışmaktadır, ve çakışma oranları yüksektir. Fakat, gözlemlediğimiz alan çakışma oranları, türlerin alanlarına bağlı olabilir çünkü tropikal bölgedeki türlerin alanları ılıman bölgedekilere göre daha azdır. Analizlerimiz, gözlemlediğimiz örüntünün alan boyutlarına, bölgelerin büyüklüğüne veya kardeş taksonların yaşına bağlı olmadığını gösterdi. Ancak, gözlemlenen örüntünün temel nedeni çözümlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Species diversity patterns across latitudinal gradients have been studied for decades. Several hypothesis have been put forward to explain the high diversity in the tropics, one of which is the role of biotic interactions, suggested that biotic interactions are higher at low latitudes than at high latitudes. It has been demonstrated that biotic interactions, such as competition, could set the species range limits. Potentially then, if there is a strong competition, species ranges overlap less. Here, we investigate whether the range overlap ratio of passerine sister pairs in the tropics is different from those in the temperate regions. We found that about half of the tropical sister pairs do not have overlapping ranges, when they do, they overlap in a small proportion of their ranges. On the contrary, most of the temperate pairs have overlapping ranges, that with high overlap ratios. But of course, the range overlap ratio pattern that we observed may be due to the range sizes of species since the range sizes of the tropical species are smaller than the temperate species. Our analyses showed that the pattern that we observed is not due to range sizes, the size of the regions, or the age of sister taxa. However, the main reason for the pattern observed remains unresolved.