Exploring the effect of using different emotional design approaches on positive emotion, mental effort and learning achievement: A multimedia study
Farklı duygusal tasarım yaklaşımlarının kullanılmasının pozitif duygu, bilişsel çaba ve öğrenme başarısına etkisinin incelenmesi: Bir çokluortam çalışması
- Tez No: 463561
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma farklı duygusal tasarım yaklaşımlarının çoklu ortam öğretim materyallerinde kullanılmasının 7. sınıf ortaokul öğrencilerinin pozitif duygu durumlarına, bilişsel çabalarına ve öğrenme başarılarına (hatırlama ve transfer) etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla, dört farklı öğretim materyali oluşturulmuştur. Her bir materyal tam anlamıyla birbirinin aynı olup, sadece duygusal tasarımın kapsamı farklılaşmıştır. Yansız Tasarım için hiçbir duygusal tasarım yaklaşımı kullanılmamıştır. Renkli Tasarım için materyale dikkat çekici renkler eklenmiştir. Duygusal Tasarım için karakterlere anlatımsal yüz ifadeleri eklenmiştir. Son olarak, Duygusal Tasarım ve Ses Efektleri için ilginç ses efektleri kullanılmıştır. Çalışma bir ortaokulda 106 öğrenci ile yürütülmüştür. Pozitif duygu durumları Emwave duygu tanılama cihazı ile ölçülmüştür. Sonuçlar, kullanılan duygusal tasarım unsurlarının miktarı arttıkça öğrencilerin pozitif duygu durumlarının genellikle artma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Renkli Tasarım kullanan öğrenciler, Yansız Tasarım kullanan öğrencilere göre daha fazla bilişsel çaba sarf etmiş, Duygusal Tasarım ve Ses Efektleri Tasarımını kullanan öğrenciler ise Renkli Tasarımı kullanan öğrencilere göre daha az bilişsel çaba sarf etmişlerdir. Buna ek olarak, Renkli Tasarımı kullanan öğrenciler, Yansız Tasarımı kullanan öğrencilere göre hatırlama puanları bakımından daha iyi performans göstermişlerdir. Görüşme verilerinin nitel analizi, öğrencilerin duygusal tasarımın çoklu ortamda kullanımı ile ilgili farklı görüşlere sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar alanyazında duygusal tasarım unsurlarının çoklu ortamda kullanımı ile ilgili farklı görüşlere göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of using different emotional design approaches in multimedia on 7th grade middle school students' positive emotions, mental effort investments and learning achievements (recall and transfer). To this end, four different instructional materials were created. Each material was literally identical to each other but only the extent of emotional design differed. For Neutral Design, none of emotional design principles were used. For Colorful Design, attention grabbing colors were added to the material. For Emotional Design, expressive facial expressions were added to characters. Finally, for Emotional Design and Sound Effects, interesting sound effects were used. The study was conducted at a middle school with 106 students. Students' positive emotions were measured by Emwave emotion detection device. Results showed that students' positive emotions generally tended to increase as the amount of emotional design features increased. However, while students who used Colorful Design exerted more mental effort compared to students who used Neutral Design, students who used Emotional Design and Sound Effects exerted less mental effort compared to students who used Colorful Design. In addition, students who used Colorful Design outperformed students who used Neutral Design in terms of their recall scores. The results also indicated statistically non-significant transfer scores across groups. The qualitative analysis of the interview data revealed the different views of students regarding to the use of emotional design in multimedia. The results were discussed with respect to different views in the literature regarding the use of emotional design in multimedia.